Днес Европейският съюз е решил да постигне принципно съгласие за продължаване на граничната си мисия в Рафах. Това заяви ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел, цитиран от "Ройтерс".
Говорейки на срещата на външните министри на ЕС, Борел обвини израелския премиер Бенямин Нетаняху, че използва фалшиви твърдения за антисемитизъм срещу Международния наказателен съд (МНС), който поиска ареста му, за собствените си политически цели.
Блокът обмисля възобновяване на мисията на Европейския съюз за гранична помощ (EUBAM) в Рафах, която не функционира от 2007 г., когато палестинската ислямистка въоръжена групировка "Хамас" пое пълния контрол над Газа.
ГКПП Рафах е основната входна точка за помощ от Египет и е затворен, откакто израелските сили поеха контрола над него от страна на Газа преди близо три седмици.
"Днес можем да имаме политическо решение и след това то трябва да бъде приложено технически", каза Борел пред репортери, добавяйки, че това ще изисква одобрение от Израел, Египет и палестинците.
Решенията на Международния съд са задължителни за страните и трябва да бъдат изцяло и ефективно изпълнени
Гражданската мисия ще се нуждае от единодушно одобрение от 27-те държави-членки на ЕС. Естеството на мисията все още се разяснява, но тя вероятно ще трябва да бъде адаптирана, за да отразява потенциално опасният и характер.
Външният министър на Австрия Александър Шаленберг каза, че ще отнеме известно време, за да бъде взето решение относно мисията. Дипломати казаха, че е малко вероятно тя да влезе в сила, преди военните действия в Рафах да спрат.
"Израел все още не е консолидирал план за "деня след" за Газа, така че няма официална позиция по тази инициатива", каза израелски служител, говорейки пред Ройтерс при условие за анонимност предвид чувствителността на военното планиране.
Жозеп Борел
ЕС обмисля своя мисия в Рафах
Фактор Фактор
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар