Европейската комисия е предложила споразумение с Египет и Израел за увеличаване на вноса на природен газ от Източното Средиземноморие.
Според проектодокумент видян от Ройтерс на 7 юни, споразумението чака одобрение от правителствата на държавите, които са замесени. Това е част от опитите на ЕС да намали зависимостта си от руския внос на горива, след инвазията в Украйна.
„Природният газ, който ще бъде доставян на Европейския съюз, ще произхожда от Египет, Израел или друг източник в Източното Средиземноморие, включително и държави членки на съюза, които са в региона“, се споменава в документа.
ЕС публично заяви, че възнамерява да сключи тристранно споразумение с Египет и Израел преди лятото, но детайлни от документа все още не са публични.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще посети Кайро следващата седмица.
Европейската комисия отказа да коментира проектодокумента и дали посещението на Фон дер Лайен има общо със споразумението.
Проектът поставя принципите за повишена кооперация между трите партньора, но не са казва колко точно газ ще се получава или срокове за доставките.
Доставките ще бъдат с втечнен природен газ(LNG), използвайки наличната инфраструктура на Египет и нейното желание да се превърне в център за снабдяване с LNG.
Споразумението ще бъде в сила 9 години след подписването.
Египет все още изнася малки количества газ за ЕС и двете страни очакват да се засили идващите години.
Египетското правителство не беше готово да коментира документа в момента.
Египет изнася 8,9 милиона куб.м. LNG през последната година и 4,7 куб.м. през първите 5 месеца от 2022, според Refinitiv Eikon, но по-голямата част отива към Азия.
Израел е на път да удвои добива на газ до 40 милиона куб.м. на година, като се очаква нови находища да бъдат пуснати в експлоатация. Израел изрази желание да снабдява Европа с газ и също така строеж на газопровод до Египет.
ЕС внесе 155 милиона куб.м газ от Русия за миналата година, което е 40% от консумацията на блока.
Според договорката Египет може да купува и консумира част от горивото, което се транспортира до ЕС или други държави, които използват египетската инфраструктура.
„Страните ще работят заедно да поставят подходящите начини и средства, с които да се приеме договора за разбирателство, чрез който да се ускори снабдяването с природен газ.“
Съгласно този план ЕС може да финансира нова инфраструктура, ако тя е в съответствие с ангажимента му за възпрепятстването на бъдещи инвестиции с изкопаеми горива в трети страни. "Освен ако те не са в пълно съответствие с амбициозен, ясно определен път към неутралност по отношение на климата".
Средства могат да бъдат дадени за развитието на технологии, които да намалят отделянето на емисии и декарбонизацията.
Партньорите ще са ангажирани с това да намалят течовете на метан от газовата инфраструктура, развитието на нови технологии за намаляване за изпускане и горене на газове и за проучване на възможности за използване на уловения метан по цялата линия, казва документа./БГНЕС, Ройтерс
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"