Комисарят по правосъдието на Европейския съюз Дидие Рейндерс приветства усилията на новото полско правителство за възстановяване на върховенството на закона, което според него може да накара Брюксел да деблокира замразените средства на ЕС, предаде АФП.
Проевропейското правителство, ръководено от Доналд Туск - бивш председател на Европейския съвет - пое властта миналия месец от предишнара администрация, която беше в конфликт с Брюксел по отношение на спорни съдебни реформи и назначения.
Заради този спор Брюксел блокира достъпа на Полша до милиарди евро от фондовете на ЕС за възстановяване след пандемията.
"Много съм доволен, че полските власти са решени да възстановят върховенството на закона в Полша, да осигурят пълно съответствие на законодателството си не само с полската конституция, но и с изискванията на правото на ЕС", заяви Рейндерс.
"Вече са стартирани важни инициативи", добави той, застанал редом с полския министър на правосъдието Адам Боднар. "Бъдете сигурни, че Европейската комисия е напълно ангажирана да подкрепя полското правителство в неговите усилия."
Правителството на Туск извърши кадрови промени в съдилищата, работи по законодателство за разделяне на ролята на министъра на правосъдието и главния прокурор и подаде кандидатурата на Полша за присъединяване към Европейската прокуратура (EPPO).
Говорейки за замразените средства на ЕС, Рейндерс заяви: "Искрено се надявам, че скоро ще можем да дадем положителна оценка на първото искане за плащане."
Той също така изрази надежда, че полският президент Анджей Дуда, съюзник на предишната администрация, няма да попречи на промените.
"Надявам се, че ще получим подкрепата на всички власти, също и на президента, за да възстановим върховенството на закона в Полша", каза Рейндерс. /БГНЕС
Следете с Фактор
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
- 09:11, 24 Ноември, 2024
Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
- 08:35, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.