17 Февруари, 2025

ЕС все по-близо до план "Б" какво да прави със замразените руски активи

ЕС все по-близо до план "Б" какво да прави със замразените руски активи

Вариант, който е по-малко спорен от конфискацията, набира скорост в Брюксел

САЩ и Европа са на различни позиции относно това какво да се прави със замразените активи на Руската федерация, пише Foreign Policy.

Съединените щати продължават да настояват за пълно изземване на всички замразени активи на Руската централна банка. В Европа обаче считат като единствено политически реалистичен подход е привличането на около 1% от замразените руски средства, които да бъдат използвани за финансиране на Украйна.

ЕС подчертава, че големият въпрос е дали може да се още повече повече от тази сравнително малка сума, за да се осигури по-съществено и последователено финансиране на Киев.

Независимият експерт на RBC Bluebay Asset Management Тимъти Аш отбелязва, че има огромна финансова криза. Но Европа и Западът реално не търсят начин за нейното решаване. Той изчислява, че Украйна се нуждае от около 100 милиарда евро годишно за борба с руската инвазия и още 50 милиарда евро годишно за възстановяване на страната. 

На хартия по-голямата част от тези пари са теоретично налични, твърдят журналисти. Говорим за замразени активи на стойност около 300 милиарда долара. Липсва обаче политическа воля. Законодателството, което би позволило тяхното целево разходване, все още не е напълно одобрено от Конгреса на САЩ, а Европа, страхувайки се от ответни действия от страна на Русия, избягва подобна агресивна стъпка.

По-малко спорен вариант набира сила в Брюксел, който ще използва да бъдат използвани приблизително 3 милиарда долара годишно, натрупани от замразени руски активи, в помощ на Украйна. Това са само някои от по-амбициозните предложения, макар ЕС да е изправен пред подобни правни проблеми, но пък изглежда има силна политическа подкрепа от ключови страни като Белгия (пазител на лъвския пай от замразените руски активи)“, се казва в статията.

Миналия месец ЕС официално нареди натрупаните печалби от руски активи да бъдат отделени и държани отделно от основния бюджет на съюза, с които за бъде подпомогната допълнително Украйна.

„Всички сигнали показват, че европейците са готови да се възползват от неочакваните печалби на Euroclear. Единственият въпрос е как да управляват активи извън Euroclear и дали са готови да проявят креативност, за да увеличат максимално потока от приходи“, казва експерт по капиталови потоци и държавен дълг към Съвета по международни отношения Брад Сетсер.

Той застъпва тезата за един по-агресивен подход към управлението на руските активи - 3 милиарда евро годишно, които сега се натрупват, които да бъдат праг, но не и таван.

Средствата, които се натрупват в Европа, могат да бъдат инвестирани във високодоходни депозити в щатски долари или в още по-високодоходния държавен дълг на  различни страни, пише изданието.

Посочва се, че тази идея намира все повече привърженици сред финансистите. По-смела идея е тези пари да се използват за закупуване на украински държавни облигации. Други предложения включват използване на годишните постъпления за обслужване на дълга по бъдещи съвместни емисии облигации на ЕС, които биха могли да се използват за финансиране на Украйна в рамките на един голям пакет финансова помощ.

От времето, когато беше разглеждана възможността от конфискация на активи на Руската федерация ситуацията се промени. Сега тези средства се разглеждат не само като първа стъпка за възстановяването на Украйна, но и като финансиране за отбранителната й индустрия.

„Това, което мисля, че е умно в предложението на фон дер Лайен, е, че ако тези пари бъдат вложени в 10-годишни облигации, това всъщност ще бъде стабилен бъдещ поток от приходи за Украйна и за закупуване на оръжия. Така че можете да ги използвате, за да купувате оръжия тази и следващата година, както и да бъде стимулирано увеличеното производство на оръжия", казва Тимоти Аш.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца