В България има двама милиардери, а влоговете на граждани със суми над 1 милион е 1277, според статистиката на БНБ. За една година броят на милионерите са нараснали с 255 човека. Общата сума в тези милионерски влогове се увеличава с 25,3% за година и надминава 3,5 млрд. лв.
Депозити над 50 000 лв. са концентрирани в най-много 3% от физическите лица, като последните притежават почти 50% от стойността на всички предоставените средства. Най-много членове на списъка с милиардери на Forbes са американци. След САЩ (735 милиардери), следват Китай (495), Индия (169), Германия (126) и Русия (105).
Миналата година беше добра за 150 свежи лица, които попаднаха в списъка на милиардерите за първи път през 2023 г. – звездна група, която включва баскетболната легенда Леброн Джеймс (1 млрд. долара), голфърът Тайгър Уудс (1,1 млрд. долара) и модната икона Том Форд (2,2 млрд. долара).
Средната възраст на милиардерите в света е 65 години, а най-възрастният милиардер е 101-годишният застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1,3 млрд. долара). Най-богатият американец е шефът на "Тесла" Илон Мъск, който разполага със 180 млрд. долара. На второ място е председателят на компанията за напитки Nongfu Spring Чжун Шаншан, той е най-заможният китаец. Най-богатият индиец е Мукеш Амбани (83,4 милиарда долара). Той ръководи компанията Reliance Industries, която е най-голямата в частния сектор в страната, пише Би Ти Ви.
![Ето колко са милиардерите и милионерите у нас](/static/downloads/uploads/Images_3/P/709x458_46x0_pari_1_.jpg)
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.