В България все още има места, където се добиват въглища. В свят, в който се справяме с последиците от изменението на климата, няма място за въглища. Това заяви на среща в Народното събрание, посветена на възобновяемата енергия, членът на групата на Зелените в Европейския парламент Клод Тюрме, цитиран от БТА.
Тюрме е и президент на EUFORES - европейска неправителствена организация, ориентирана към възобновяемата енергия.
Евродепутатът подчерта, че в следващия бюджет на ЕС ще бъдат отделени средства не за насърчаване на въгледобивната индустрия, а за помощ на прехода. Обещаваме помощ за кметовете в регионите, където има ВЕИ, каза той и добави, че в периода 2020 - 2030 г. България ще получи милиарди чрез структурните фондове, които може да използва за преодоляване на енергийната бедност и за енергийната ефективност.
Изказването на депутата идва на фона на желанието на България да получи изключение от новите по-строги правила на Европейската комисия към емисиите на въглищните централи, за да не ги закрие.
Необходимо е да се работи повече по отношение на енергийната ефективност в България, каза Мехтилд Вьорсдьорфер, директор на департамент "Възобновяеми източници, проучвания, иновации и енергийна ефективност" към главна дирекция "Енергетика" към Еврокомисията. Според нея България има голям потенциал в областта на ВЕИ и това е пътят, който трябва да се следва.
Съотношението на ръста на икономиката и използването на енергия в България е най-лошо в целия ЕС, отбеляза в изказването си председателят на енергийната комисия Делян Добрев. Благодарение на европейската солидарност и чрез фондовете българските предприятия имат възможност да кандидатстват за финансова подкрепа за модернизация и повишаване на енергийната ефективност, посочи той и напомни, че правителството осъществява програма за саниране на многофамилните жилищни сгради, за които е отделило 1 млрд. евро.
Още от 2013 г. България има излишък от зелена енергия, която чрез статистическите прехвърляния, можем да прехвърляме на държави, които не са изпълнили целите си, отбеляза Добрев. Той посочи, че българското законодателство дава възможност за подпомагане на най-малките производители на зелена енергия - тези до 30 киловата. Нашето общо разбиране в парламента е, че подкрепата с преференциални условия, свързани с цените, трябва да е по посока на тези най-малки производители, отбеляза той.
Бизнес
Евродепутат: В периода 2020-2030 г. България ще получи милиарди, използвайте ги за преодоляване на енергийната бедност
Снимка: Туитър акаунт на Клод Тюрме
Това заяви на среща в Народното събрание, посветена на възобновяемата енергия, членът на групата на Зелените в ЕП Клод Тюрме
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни