Европейската комисия обяви, че е одобрила продажбата на най-големия български телеком БТК на регионалната медийна компания United Group, в която мажоритарен акционер е лондонският фонд BC Partners. Сделката беше обявена през ноември 2019 г. и планът е да завърши скоро, като в предварително заявление на купувача срокът беше в средата на годината.
Разрешението на Брюксел е предпоследната крачка. По линия на финансирането засега не се очертават проблеми въпреки пандемията, тъй като телеком бизнесът е устойчив и при карантинна ситуация, твърдят два източника на "Капитал". Единственото забавяне може да дойде по линия на запори, свързани с предишни сделки. Условие е да се свалят запори на синдиците на КТБ и КПКОНПИ, а за целта трябва да работят съдилищата в Европа и България, което заради Covid-19 е събитие с неясна дата. В съобщението си еврокомисията казва, че предложената транзакция ще има ограничено влияние върху българския пазар. Според Брюксел от сделката не произлизат проблеми за мобилния пазар и фиксираните телекомуникационни услуги на едро и на дребно. Одобрението дойде месец след като EК обяви, че разглежда придобиването.
United Group е шестият собственик на БТК от приватизацията на телекома. Продажбата стана факт в началото на ноември, след като до последно за оператора наддаваха два кандидата - освен BC Partners другият беше американският фонд Providence Equity Partners, но с неформален местен съдружник. Цената не беше обявена, но според сегашния основен акционер в БТК Спас Русев е около 1.3 млрд. евро, което е седем пъти печалбата преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA). Русев тогава обяви пред "Капитал", че консорциумът му е придобил оператора няколко години по-рано за около 750 млн. евро заедно със задълженията.
United Group обяви, че ще финансира транзакцията с облигации за 1.795 млрд. евро, които ще използва и за рефинансиране на свой стар дълг. Сделката е поредната за групата, която присъства във всички държави от бивша Югославия. United е създадена от сръбския бизнесмен Драган Шолак през 2000 г. като малък кабелен оператор. Той и до момента е миноритарен акционер с дял от около 20%. През годините групата минава през различни финансови инвеститори. BC Partners влезе в нея през миналата година, като придоби мажоритарен дял от малко над 50%. Продавачът тогава запази миноритарен дял, а остатъчна малка инвестиция има и ЕБВР. Компанията има кабелни доставчици, сателитна мрежа, рекламен бизнес, а произвежда и съдържание с редица телевизионни канали.
Икономика
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона