24 Ноември, 2024

"Калашников" рекламира летящ рояк от нови руски дронове камикадзе, засега само на макет, никой не знае кога ще полетят

"Калашников" рекламира летящ рояк от нови руски дронове камикадзе, засега само на макет, никой не знае кога ще полетят

На военното изложение "Армия 2021" край Москва в края на август 2021 г. концерн "Калашников" представи нови млаки дронове, носители на бомби, пише изданието Russia beyond. Това е последната модификация на проект "КУБ 2019", създаден да работи като летящ рояк с 3-кг бомби на борда на всеки дрон. Безпилотните апарати са способни да летят незабелязано към вражески кораб (или всякаква друга вражеска цел) и да я унищожат.

Никита Хамитов, ръководител на отдела по специални проекти на компания ZALA Group, която се занимава с разработката на тази система, заедно с концерн "Калашников", уточнява, че дроновете могат да се използват срещу всякакви цели – независимо дали са на вода, на суша или дори във въздуха.

Дали ще станат реално тези дронове част от руските ВВС или ще останат само в мокрите сънища на путинова Русия?

Желанието на Русия да се изтъква като водеща световна сила, с която трябва неизменно да се съобразява Западът, е един от наративите, които тя поддържа като почти ежедневно „бомбардира“ медиите с пропагандни новини за модерни съвременни оръжия, които създава. Последния „хит“ на руската военно-техническа мисъл са дроновете КУБ, които по думите на руски експерти, бият по всички показатели дроновете, създавани от редица други световни компании. Внушението е, че тези безпилотни самолети са много по-скъпи, по-шумни и макар да са по-мощни от руските, защото могат да носят 80-кг бомби на борда си, нямат способността да действат като ударен „летящ рояк“, каквато имат руските КУБ-ове, твърди Никита Хамитов.

Съвсем скоро Русия организира подобна пропагандната кампания, на която гръмко рекламира нови руски дронове, които ще бият врага , заобикаляйки зоната за ПВО на противниците си. Истинската картинка обаче става много по-ясна, когато вземем предвид само няколко „дребни факта“ – че те трудно ще конкурират дори дроновете, с които разполага един от съюзниците на НАТО, какъвто е турският „Байрактар“, по чието подобие уж ще бъдат проектирани. Именно „Байрактар“-ите се оказаха особоно ефективни в конфликта  в Нагорни Карабах през 2020 г. между Армения и Азербайджан, които успяха успешно да елеминират арменските бронеавтомобили, противоракетни системи, произведени в Русия, и да създават хаос в редиците им", коментира Иван Коновалов, директор по разработките на Фонда за популяризиране на технологиите на XXI век. 

Това фиаско на руската военна техника провокира Кремъл да вземе решение прeз нoeмври да cтaртирa първoтo в cтрaнaтa ceрийнo прoизвoдcтвo нa удaрни бeзпилoтни лeтaтeлни aпaрaти зa нуждитe нa ВВC. Но за целта първо трябва да бъде построен завода в нaучния грaд Дубнa крaй Мocквa oт групaтa кoмпaнии “Крoнщaд”, за който са отпуснати  4 милиaрдa рубли. А това прави особено неясно кога точно тези супер дронове ще бъдат произведени и реално станата част от руските ВВС.

Не е изключено аналогична да е съдбата и на безпилотните самолети КУБ, чийто прототип вероятно са сирийските дронове камикадзета, използвани много успешно от терористите по време на войната в Сирия. „Малките вертолетчета с големината на играчка и едновременно изпращаха дузини от тях с прикрепени бомби към руската база "Хмеймим“ не просто са изненадали, а поставили в шах руските военни сили“, коментира Иван Коновалов. Причината е, че самоходният зенитен ракетно-артилерийски комплекс "Панцирь-С1", отбраняващ военната база, който има като цел елиминирането на крилати ракети, изтребители от пето поколение и други скъпи военни цели, се оказал неефективен срещу няколко сирийски дрона, струващи $15 (около 12 евро), носещи малки бомби. 

Макар компаниите „ZALA Group“ вече да е поела голяма поръчка на министерство на отбраната за изработването на дроновете КУБ, не е изключено на дневен ред пред руските въоръжени сили да се окаже нуждата от създаване на по-евтино оръжие срещу мощните безпилотни самолети на техния противник. Ако този проект се окаже водещ, тогава претенциите на Кремъл да се сдобият с дроновете камикадзета, може да се окаже излишно шумна реклама, първо защото никой не би могъл да знае кога те ще бъдат произведени и ще станат реално част от ВВС на Русия. Остава също открит въпроса за техните бойни качества – способността им да летят незабелязани към всяка вражеска цел, независимо дали е на суша, във вода или във въздуха, защото това е мнение единствено на руски военни експерти. А дали тези безпилотни самолети са последен писък на руската военно-техническа мисъл – ще стане ясно когато ако дроновете КУБ бъдат оценени и представени не само на изложението "Армия 2021" край Москва, но и на други авторитетни международни военни изложения.

Сподели:

Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"