Въпреки всички обещания на президента на САЩ Доналд Тръмп за бързо прекратяване на войната в Украйна, неговият подход се оказа провал. Ако сега се откаже от посредничеството в мирните преговори, резултатът ще бъде „безкрайно продължаване на жестоката война; постоянни заплахи за територията, суверенитета и демокрацията на Украйна; и още един удар по мечтата на Тръмп да изглежда като дипломатически посредник“, пише Foreign Policy.
Все пак има алтернативен изход, който би трябвало да устройва американския лидер, посочва изданието. Той се състои в това да се даде ясен сигнал на Русия какви загуби ще понесе, ако продължи по сегашния си път.
„За Тръмп би било по-разумно да провери хипотезата, че дори малко по-голям натиск върху Москва — без необходимостта от мащабни финансови ангажименти от страна на САЩ, срещу които той се обявява — може да помогне за прекратяване на войната“, се казва в статията.
Ето тези цетири стъпки
Първо. Както пише Foreign Policy, Тръмп би могъл да подкрепи новия двупартиен пакет от санкции срещу Русия, разработен от негови съюзници в Сената като Линдзи Греъм, за засилване на икономическия натиск върху Москва. Икономиката на Русия вече е под сериозно напрежение, като растежът се поддържа единствено от военни разходи, постоянна двуцифрена инфлация и 21-процентни лихвени проценти. Сривът в цените на петрола ще нанесе още по-голяма болка, а перспективата, че дори Тръмп може да я задълбочи чрез допълнителни енергийни санкции, може да накара Путин да се замисли.
Второ. Тръмп може да нареди на Пентагона да използва оставащите 3,8 милиарда долара, които Конгресът вече е одобрил по президентското разрешение за съкращения — механизъм, позволяващ трансфер на отбранително оборудване и услуги от съществуващите запаси на САЩ — в полза на Украйна:
„Нов пакет – или дори само заплахата да се отпуснат нови траншове помощ за Украйна, докато не се постигне сделка – не само ще даде време на Украйна на бойното поле, но и ще изпрати сигнал до Путин, че Съединените щати не са готови да изоставят Украйна, както Русия се надява и очаква.“
Трето. Тръмп би могъл да ускори усилията за подобряване на украинската противовъздушна отбрана:
„Допълнителни средства за ПВО не само ще помогнат за ограничаване на жертвите сред цивилното население в украинските градове, но и ще защитят енергийната инфраструктура и ще дадат на Украйна по-голяма устойчивост срещу продължаващите руски атаки, с което ще осуетят надеждите на Путин, че украинците ще се сринат“, посочва изданието.
Четвърто. Тръмп може да се опита да постигне споразумение с европейците за укрепване на Украйна чрез обучение, оръжие и финансиране.
Разбира се, няма никакви гаранции, че дори тези стъпки ще накарат Путин да направи компромис или да се откаже от максималистките си цели, тъй като той вярва, че може да изчака Запада, дори с цената на големи загуби — а победата на Тръмп и неговият завой срещу Украйна сякаш потвърдиха мъдростта на тази стратегия, отбелязва Foreign Policy:
„Но сега, след като първоначалният подход на Тръмп се провали, той все още има време да опита друг — без да прекрачва политическата червена линия, като поиска от Конгреса нов мащабен пакет за допълнителни разходи за Украйна.“
Преговорите между Русия и Украйна
В навечерието на тези събития Тръмп направи изявление относно възможна среща между Украйна и Русия в Турция. Тя може да се състои още в четвъртък, 15 май. Тръмп заяви, че обмисля възможността да отлети за Истанбул, където трябва да се проведе срещата между Украйна и Руската федерация.
В същото време специалният пратеник на президента на САЩ, Стив Уиткоф, заяви, че Тръмп заплашва да се оттегли от процеса по урегулиране, ако страните в конфликта не проведат преки преговори.
Коментари (0)