В последния си работен ден служебният кабинет одобри позицията на България по делото на ЕК за злоупотреба с господстващо положение на "Газпром", съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Направен е задълбочен анализ на ангажиментите, предложени от "Газпром", за решаване на казуса и оценката е, че липсва достатъчно информация по някои от тях. Затова и България ще настоява изясняване на въпросите в рамките на пазарния тест, който се провежда в момента.
В началото на март ЕК съобщи, че е получила предложения от руския газов гигант, с които да бъдат преустановени практиките, нарушаващи нормалната конкуренция на пазара в Централна и Източна Европа. Комисията даде срок от седем седмици на засегнатите страни да анализират тези предложения и да дадат становището си по тях. Този срок изтича на 4 май.
Българските компании, които имат договор с "Газпром" - Българският енергиен холдинг (БЕХ), "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", вече са изпратили своите въпроси в ЕК, коментираха преди дни от енергийното министерство. Те очакват разясненията на Брюксел по ключови въпроси като предложението на "Газпром" да бъде променена входната точка на природния газ в България.
"Настояваме Ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори", посочват от Министерския съвет..
България очаква и отговор защо няма реципрочност при отварянето на входните точки на газ в региона. Според предложението на руската компания в тази област европейски търговци ще имат достъп до българския пазар, но български фирми няма да могат да търгуват в Европа.
В становището на България е посочено още, че като цяло ангажиментите на "Газпром" трябва да създадат модел за равнопоставено договаряне с руския гигант, създаване на обективен контролен механизъм, който да гарантира спазването на пазарните принципи. Според София обаче руското предложение е само стъпка в тази насока и има нужда от "съществено изменение".
Още от Бизнес
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни