Германия - една от държавите, подписали през 2015 г. споразумението за ядрената програма на Иран, възнамерява да спаси този документ, въпреки призива на американския президент Доналд Тръмп да се оттегли от него. Такава е официалната позиция на германското правителство, цитирана от Франс прес и БТА.
"Имаме различни виждания по темата за ядреното споразумение", каза говорител на германския министър на външните работи на редовна пресконференция.
В сряда американският президент призова европейците да напуснат споразумението, подписано през 2015 г. във Виена, което иранците също до голяма степен вече не спазват.
"Искаме да използваме всички възможности, предлагани от споразумението, за да се придвижим към дипломатическо решение", каза днес говорителят.
"Нашата цел е да спасим споразумението, защото оставаме убедени, че то е правилният инструмент, за да се попречи на Иран да се сдобие с възможно ядрено оръжие", добави говорителят.
Представителят на правителството в Берлин настоя Иран да се "върне към поетите ангажименти" и да се откаже от намеренията си, представени в неделя като "петата и последна фаза" от план за намаляване на ангажиментите на Техеран в ядрената област. Иран заяви, че вече не се чувства обвързан от никакви ограничения "за броя на центрофугите си".
Франция и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел вчера също защитиха споразумението, в което продължават да участват пет държави: Русия, Великобритания, Китай, Франция и Германия. САЩ се оттеглиха от него през 2018 г.
Следете с Фактор
Свят
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
- 14:09, 25 Ноември, 2024
Свят
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
- 13:50, 25 Ноември, 2024
Свят
Украински дронове камикадзе са поразили петролната база в руската област Калуга
- 13:28, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“