23 Ноември, 2024

Глобалното затопляне е сериозна заплаха за ски курортите

Глобалното затопляне е сериозна заплаха за ски курортите

Представители на няколко организации ще обединят усилията си за борба срещу глобалното затопляне, което изправя ски курортите по света пред „екзистенциална заплаха“. Експертите на ООН и Международната федерация по ски (FIS) бяха принудени да се обединят, за да намерят общо решение на проблема със зимните спортове, пише „Индипендънт“.

През миналия сезон 26 състезания от Световната купа бяха отменени поради лоши метеорологични условия, се казва в материала. FIS сега работи със Световната метеорологична организация (WMO), за да се опита да намери решения.

„Ясно е, че климатичната криза е много по-голяма от FIS или спорта: това е истински кръстопът за човечеството“, каза президентът на FIS Йохан Елиас. Той също така добави, че сега се полагат всички възможни усилия за коригиране на ситуацията: „Ще бъдем небрежни, ако не положим всички възможни усилия въз основа на науката и обективен анализ. Това е, което се опитваме да направим и това е в основата на това обещаващо партньорство със WMO“. В същото време ски курортите все повече се борят с непостоянните снеговалежи и по-топлите зими и много от тях разчитат на изкуствен сняг, за да поддържат пистите си отворени, пишат медиите. Покачващите се температури повишават нивата на снега, съкращават ски сезоните и принуждават някои курорти да се борят за поддържане на пистите си.

„Дългосрочните последици за планинските екосистеми и икономики ще бъдат тежки“, каза шефът на WMO Селесте Сауло. Международната ски федерация казва, че зимните спортове и ски туризмът са изправени пред „мрачно бъдеще“ поради изменението на климата. По-специално Швейцария е изправена пред сериозни последици от глобалното затопляне, като алпийските ледници са загубили около 60 процента от обема си от 1850 г. насам, съобщават журналисти. Температурното ниво на замръзване, при което снегът може да лежи, се е повишило с около 250 метра през последните 50 години и може да се повиши с още 400 до 650 метра до 2060 г., освен ако не се увеличат усилията за смекчаване на изменението на климата. Междувременно швейцарската национална метеорологична служба MeteoSwiss съобщава, че снеговалежите на надморска височина под 800 метра са намалели наполовина от 1970 г.

Повече от половината ски курорти в Европа са изложени на „много висок риск“ от недостатъчна снежна покривка, ако глобалните температури се покачат с 2°C, според проучване от 2023 г. на френски и австрийски учени. |БГНЕС
Сподели:

Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025

Тя се оглавява от италианския Тулуза

Гръцките моряци удължиха стачката си

Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа

България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи