"Получихме уверение от Европейската централна банка, че на базата на политическите ангажименти, с които ние се ангажирахме и поехме пред Европейската комисия, те ще бъдат реализирани. Страната ни има реален шанс през 2019 година да бъде присъединена към ERM-2". Това каза министърът на финансите Владислав Горанов по време на 13-тата годишна среща на бизнеса с правителството.
Той допълни, че има много предимства, които еврозоната ще донесе на страната ни. Финансовият министър бе категоричен, че няма икономическа логика да има съществена промяна на ценовите равнища при присъединяването на страната ни към еврозоната. Освен това такива не били наблюдавани и при предишните предишните присъединявания.
„България е уникална с това, че имаме фиксиран курс към еврото. На практика ние сме пряко свързани с монетарната политика на ЕС, но без да участваме пряко във взимането на решения на ЕЦБ. Подобен статус би ни дал предимство“, смята Горанов.
„За да се случи това приемане, предложихме съществени изменения в законодателството, които да улеснят ЕЦБ при стартиране на близко сътрудничество, променихме Закона за БНБ, както и въведохме новите правила. Предстои някои минимални подобрения в законодателството, за да се синхронизира пълноправното ни членство в еврозоната“, заяви финансовият министър.
Горанов заяви още, че не очаква някакви сериозни трусове в държавата, било то икономически или политически, които да попречат на пътя ни към въвеждането на еврото. "Няма нито една смислена причина държавата ни да се включи в една от най-мощните икономически структури, наречена евро. Нито едно от действията, които се налага да приемем, не е против българското общество. Всякя а една от тях ще доведе до по-добро. То е една добра основа за по-ускорено икономическо развитие и присъединяване към клуба на най-богатите държави".
Владислав Горанов
България е уникална с това, че имаме фиксиран курс към еврото. На практика ние сме пряко свързани с монетарната политика на ЕС
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг