През 2027 г. жп транспортът в България вече ще е високоскоростен. Това обеща ресорният служебен министър Георги Гвойздейков. Защо 2027-а? Защото дотогава трябва да бъдат изпълнени инвестициите в модернизацията на жп линиите, които са съчетание на средства от общоевропейския и българския бюджет, поясни министърът в интервю за NOVA.
Влаковете по маршрута София-Бургас ще се движат с до 160 км/ч., което означава, че ще взимат 360-те километра разстояние за 3 часа. По принцип машините от Германия (първите 19 от общо 76 пристигнаха наскоро у нас), могат да развиват до 200 км в час и времето за пътуване да е още по-кратко. "Трябва да се питат проектантите защо е заложена по-ниска максимална скорост - 160 км/ч.", каза Гвоздейков.
Германските вагони ще станат част от пътуващата "флотилия" на БДЖ идния месец. Те ще возят пътниците по най-натоварените направления - от София до Варна, Бургас и Русе.
Влаковете са втора ръка, допреди месеци са обслужвали клиентите на "Дойче бан" в Германия.
Министърът припомни, че наскоро бе подписан и договор с швейцарска компания за доставка на 7 двуетажни влака от завода й в Полша и че е възможно България да поръча още 3 в рамките на същия договор. И тези машини ще развиват до 160 км/ч. Те ще обслужват кратки маршрути.
Ремонтът на Дунав мост 2 ще гарантира по-добра свързаност с Румъния, заяви министърът на транспорта. Според него трябва да има поне още 2 моста над речната граница между двете държави.
Гвоздейков не се нае да прогнозира кога България ще влезе и в сухопътния Шенген. "Конкретно нищо не мога да кажа, но всички знаем, че най-голямата цел е тази. Задръстванията по гръцката и румънската граница са абсолютно недопустими", констатира служебният министър.
Георги Гвоздейков
По думите му от София до Бургас ще се стига за 3 часа
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни