10 Юли, 2026

Хакери удариха германските нефтени компании „Oiltanking“ и „Mabanaft“

Хакери удариха германските нефтени компании „Oiltanking“ и „Mabanaft“

Компаниите Oiltanking GmbH Group и Mabanaft Group, които се занимават с транспортиране и съхранение на нефт и нефтени продукти, са станали обект на хакерска атака съобщи германският „Handelsblatt“, предаде БГНЕС. 

Според изданието кибератаката срещу Oiltanking GmbH Group е извършена още на 29 април. От компанията отбелязват, че полагат всички усилия да решат проблема и да установят мащабите на атаката. Компанията си сътрудничи с поканени специалисти и компетентните представители на властта за отстраняване на проблемите и изясняване на обстоятелствата около инцидента. Ръководителят на Федералната служба по сигурността на информационните технологии (BSI) Арне Шьонбом потвърди факта на кибератаката.

Съобщава се, че IТ-системата на Oiltanking GmbH Group, която е станала обект на атаката, разпределя около 1,6 млн. тона мазут и 2,1 млн. тона нафта годишно. В резултат на инцидента са пострадали 233 бензиностанции, основно в Северна Германия. Компанията се надява да възстанови нормалното им функциониране до утре. Според експертите, кибератаката вероятно е била извършена с помощта на рансъмуеър, което обаче не е повлияло на енергийната сигурност на Германия.

Oiltanking GmbH Group е смятана за един от най-големите независими доставчици на логистични услуги на терминали за петролни продукти, химикали и газове в световен мащаб. През 2019 г. общата производителност е около 155 милиона тона.

Що се отнася до компания „Mabanaft“, която е вносител, търговец на едро и доставчик на мазут, бензин и дизелово гориво, все още не е ясен пълният мащаб на кибератаката, пише изданието. „Mabanaft“ е собственост на базираната в Хамбург Marquard & Bahls Group, с продажби от около 9,2 милиарда евро през 2020 г. 
Сподели:
EK призовава Instagram и Facebook на Meta да променят "пристрастяващия дизайн"

EK призовава Instagram и Facebook на Meta да променят "пристрастяващия дизайн"

Разследването обхваща функции като безкрайното превъртане, автоматичното възпроизвеждане на съдържание, известията и силно персонализираните препоръки

ЕС съгласува предоставяне на Украйна на британско оръжие за 60 млрд. евро

ЕС съгласува предоставяне на Украйна на британско оръжие за 60 млрд. евро

Сделката се разглежда като помирителен ход от страна на ЕС, след като страните преди това не успяха да постигнат споразумение за присъединяването на Великобритания към отбранителния фонд SAFE на ЕС в размер на 150 милиарда евро, съобщава Bloomberg

ЕК одобри присъединяването на Унгария към Европейската прокуратура

ЕК одобри присъединяването на Унгария към Европейската прокуратура

От ЕК подчертават, че решението има значение и за бъдещото разширяване на Съюза, тъй като всички държави, които ще се присъединят към ЕС в бъдеше, ще трябва да станат част от Европейската прокуратура

Коментари (0)