24 Ноември, 2024

Херман Колев: Ако се придържахме към аксиомата на Рейгън, че мирът се постига чрез сила, бихме предотвратили трагедията в Украйна

Херман Колев: Ако се придържахме към  аксиомата на Рейгън, че мирът се постига чрез сила, бихме предотвратили трагедията в Украйна

Херман Колев

Нефтът, а не моралните ангажименти да се борим с тиранията, мотивираха действията на САЩ в Кувейт, а в Чечня, Грузия и Крим нямаше такъв ресурс

До края на тази трагедия ще се стигне само чрез ръцете на някой свободолюбив руснак или егоистичен олигарх, който ще отстрани Путин

Отказът на американската администрация да посредничи на Полша да предаде на украинците МиГ-29 е срамна демонстрация на страх, казва бившият военен пилот

Херман Колев е от български произход, пенсионер, бивш офицер от ВВС на САЩ. Живее в Пенсилвания. Завършил е Военната академия Уест Пойнт, а по-късно е бил и преподавател в нея. Баща му Николай Ненчев Колев е политически емигрант, участник в първата българска рота в НАТО 1951-1964 г., основана от български политически емигранти. Изразената в интервюто позиция е лична и не ангажира американското правителство.

Интервю на Анелия Димитрова

- Г-н Колев, днес много от европейските и американски лидери изглеждат изненадани от руската агресия, но не беше ли  предизвестена войната срещу Украйна  още след анексирането на Крим?

- Да, ние бяхме длъжни да го знаем Имаше предупреждения. Но това не е първият случай, в който предупрежденията от тиранин остават без отговор. Например, нима Европа и светът не трябваше да знаят какво предстои след като Хитлер завзе Саар, Судетите и Австрия. Нашата колективна неспособност да извличаме уроци от историята може да доведе до повторението на този съдбоносен резултат: още една голяма война в Европа.

И можем да попитаме - защо влязохме в Кувейт през 1990 година, когато Саддам го окупира, но игнорирахме  жестоките победи на Путин от последното десетилетие. Отговорът може би се крие в това, че НАТО се беше съсредоточило върху дългата, проточила се война в Афганистан, което даде на Путин възможност да действа. Може би, късогледата вяра на САЩ в това, че единственият враг е ислямският екстремизъм ни накара да изпуснем от погледа си другите "лоши" актьори. Може би, нефтът, а не моралните ангажименти да се борим с тиранията, мотивираха действията ни в Кувейт, а в Чечня, Грузия и Крим нямаше такъв ресурс.

- Защо западните демокрации отказваха да видят истинския характер на Путин и режима му? Защо всичко продължи толкова дълго?

- Има няколко възможни обяснения за отказа да се действа в съответствие с намеренията на Путин. Но простият отговор е – енергията. Русия осигурява толкова необходимите нефт и газ. Макар че, енергетиката се разглежда, на първо място, като европейски проблем заради твърде голямата зависимост от руските нефт и газ, в настоящия момент енергетиката има аналогично, макар и по-слабо, влияние върху САЩ заради много лошите решения на сегашната администрация към енергийната независимост на САЩ.

Още един фактор е страхът от ядрена конфронтация. В продължение на десетилетия НАТО и СССР/Русия се опираха на концепцията за "гарантираното взаимно унищожение", за да сдържат действията на лидерите както от Изтока, така и от Запада. За съжаление, тази стратегия изисква и допускането, че лидерите действат разумно и изпитват взаимен страх от национална катастрофа/разрушение. Путин демонстрира, че не е такъв лидер.

И накрая, военното изтощаване на САЩ и НАТО в резултат на дългогодишните войни в Близкия Изток може да ограничи действията дори когато те са оправдани. Загубата в тези неотдавнашни конфликти само увеличава умората и поражда съмнения в готовността и способността на САЩ и НАТО да победят.

- САЩ, ЕС и НАТО отдавна демонстрират загриженост и съпричастност към Украйна. Можеше ли да бъде предотвратено нахлуването на руските войски там? 

- Трудно ми е да отговоря дали можеше да бъде предотвратена безпричинната агресия на Путин срещу Украйна. Аз мисля, че ако САЩ, ЕС и НАТО се придържаха към  аксиомата на Роналд Рейгън, че мирът се постига чрез сила, ние бихме могли да предотвратим тази трагедия.

Първо, възможно е, забавянето от страна на САЩ/НАТО да предоставят  летално оръжие, системи за противоракетна отбрана и разширяването на сътрудничеството с Украйна, да е придало на Русия смелост.

Второ, ако сегашната администрация на САЩ не беше демонстрирала толкова дълбока слабост чрез начина, по който напуснахме Афганистан, Путин, може би, би бил спрян.

Трето, ако ЕС и НАТО по-агресивно се стремяха и одобряваха приемането на Украйна в тези организации, Путин щеше да се въздържи от военни действия.

Никой не може да знае със сигурност как би постъпил Путин в други обстоятелства.

- Бившият съветник на Буш-младши и Тръмп – Джон Болтън каза преди дни в интервю, че е трябвало да бъдат разположени войски на САЩ и НАТО в Украйна, за да бъдат възпрени руснаците. Можеше ли да проработи този план?

- Не съм съгласен с това, че разполагането на войски на НАТО в Украйна е бил единственият начин да бъде удържан Путин. Украйна ясно показа своята способност и решимост, когато трябва да се защитава Родината. Ако НАТО беше предоставил на Украйна смъртоносни оръжия, системи за противоракетна отбрана, самолети и имаше повече сътрудничество по-рано, Украйна щеше да има много по-голям шанс да възпира престъпната агресия на Путин.

- Сега вече руснаците са в Украйна, избиват мирно население, разрушават инфраструктура и сгради, прогонват милиони украинци от домовете им. Трябва ли съюзниците в НАТО да окажат по-решителна помощ на Украйна, какви могат да бъдат конкретните стъпки? 

- Да, аз смятам, че НАТО следва да действа по-решително. Те трябва да създадат зона забранена за полети като минимум над Западна Украйна в качеството на хуманитарна помощ. Те са длъжни да предоставят самолети и средства за ПВО, за да помогнат да бъдат прекратени военните престъпления на Русия срещу граждански цели. Това са минимум действията, които трябва да предприеме НАТО.

Освен това, би трябвало да има строга забрана от САЩ и ЕС за внос на руски нефт и ликвидиране на всички останали банкови и финансови възможности за Русия. Според мен, санкциите ще окажат драматично въздействие върху руския народ и ще му причинят силна болка и страдания. Иска ми се да се надявам, че те ще се разпрострат върху Путин и неговите приятели-олигарсите, както и върху обкръжаващите го високопоставени военни. Може би, до края на тази трагедия ще се стигне само чрез ръцете на някой свободолюбив руснак или егоистичен олигарх, който ще отстрани Путин. Така да бъде.

- Като бивш военен как оценявате украинската съпротива, освен морален победител може ли Украйна реално да спечели тази война?

- Лично аз съм преизпълнен с гордост от това, как украинският народ се бори за всяка педя от своята родина. Решимостта, която те показват, рискувайки живота си, не се среща често извън армията или полицията. Такава масова съпротива не сме виждали често в най-новата история. Не е виждано и в много страни по време на Втората световна война. Нямаше го в Южен Виетнам, нямаше го в Ирак и със сигурност го нямаше в Афганистан. 

Безусловно, в тези конфликти участваха борци за свобода и те заслужават нашето уважение, но нивото на съпротива от страна на толкова голям брой жители на Украйна внушава благоговеен трепет. В немалка степен президентът Зеленски е модел за подражание, хоросанът, който свързва толкова много хора в Украйна и света заедно. Той предизвиква у мен огромно уважение.

Но, даже с огромните жертви и с усилията на украинските военни и народа, аз не вярвам, че Украйна може да победи самостоятелно, ако "победа" означава изгонването на руските военни от страната. За това би била необходима значителна директна военна помощ. Но, ако в по-широк смисъл определим като "победа" това Путин да бъде накаран да седне на масата за преговори, постигането на сериозно прекратяване на огъня и постигането на приемливи за Украйна условия, има надежда, че впечатляващата украинска съпротива, съчетана с международните санкции може да доведе до победа.

- Как ще коментирате отказа на САЩ от полската инициатива на Украйна да бъдат предоставени съветски бойни самолети МиГ?

- Аз съм много разочарован от позицията на САЩ по отношение предаването на МиГ-ове от Полша първо на САЩ, а след това на Украйна. Имайте предвид, че само преди няколко дни позицията на САЩ беше, че няма да пречат на Полша, член на НАТО, да прехвърли тези самолети на Украйна. Сега САЩ се отказва да съдейства за предаването, само за да запази ръцете си чисти в очите на Путин. Аз не мога да определя по друг начин отказа на американската администрация да посредничи, освен като срамна демонстрация на страх. Тази слаба администрация на САЩ се противеше на забраната върху вноса на руски нефт докато върху Конгреса не беше оказан огромен натиск от хората. Може би, подобен натиск, ще доведе до скорошен изход от тази задънена улица.

- Трябва ли светът да приема сериозно ядрените заплахи на Путин, както и непрекъснатите му претенции и ултиматуми към съседните на Русия държави и членки на НАТО?

- Не мисля, че можем да игнорираме путинските ядрени заплахи. Той явно е зъл и, когато е притиснат в ъгъла е трудно да се разбере какво може да направи.
Но аз, въпреки това, се надявам, че хората в обкръжението му, които биха били отговорни за изпълнението на такива заповеди, ще откажат.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация