Хунтата на Нигер обвини Франция, че търси военна намеса, за да възстанови сваления президент Мохамед Базум, предаде агенция АФП, цитирана от БГНЕС.
Междувременно Би Би Си съобщи, че новата власт е спря износа на уран и злато за френската страна. Тази африканска страна е седмият производител на уран в света.
След преврата на 26, с който военните узурпираха властта, се създаде напрежение между Нигер и съседните й страни. Легитимно избраният преди 2 години Базум беше свален от власт, а началникът на гвардията генерал Абдурахаман Тиани се обяви за лидер. Отстраняването на прозападния президент е от полза за Русия, която се стреми да разшири влиянието си в Африка. Свалянето му беше съпътствано от антифренски, проруски демонстрации на привърженици на военните.
Западноафриканският блок ECOWAS поиска от хунтата да върне властта на законния президент и дори предупреди, че може да прибегне до сила.
Френският президент Еманюел Макрон обеща "незабавни и безкомпромисни" действия, ако френски граждани или интереси бъдат атакувани, след като хиляди се събраха пред френското посолство.
Те се опитаха да стигнат до посолството, но бяха разпръснати със сълзотворен газ, а хунтата обвини Париж в заговор за намеса.
Нигер е третата държава от Сахел за по-малко от три години, заедно с Мали и Буркина Фасо, разтърсена от военен преврат.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства