Докато българското правителство избира стратегически инвеститор за довършване на скандалния проект АЕЦ „Белене”, горещи въпроси, свързани с реализирането му стигнаха до Европейската комисия в Брюксел.
В началото на януари тази година адвокат Албена Белянова сезира Европейската комисия със своя позиция по проблеми, свързани с реализацията на проекта за изграждане на АЕЦ “Белене”. Сигналът е изпратен до еврокомисарите по Енергетика, Вътрешен пазар, Околна среда, океани и рибарство. В писмото си адвокат Белянова, която е работила дълги години в сферата на енергетиката изтъква, че проектът „Белене” се изгражда почти четири десетилетия, като до сега в него са потънали около 3,5 млрд. лв., а до 1991 г. - 1,2 млрд. долара. През последните години са предприети редица действия за довършването на АЕЦ”Белене”, за които ЕК трябва да бъде уведомена, за да може да осигури възможно най-високо ниво на безопасност на централата и избягване на евентуални наказателни процедури срещу България за неспазване на общото законодателство.
Адвокат Белянова акцентира върху независимостта на ядрения регулатор, предполагаемият сеизмичен риск на площадка „Белене”, спазване на националното и европейско законодателство, касаещо опазването на околната среда, провеждането на процедурата за избор на стратегически инвеститор, както и правото на обществеността да участва в процеса на взимане на решения.
Пред Faktor.bg адвокат Белянова посочи, че сигналът и е получен в ЕК и очаква отговор по поставените проблеми.
Вижте ТУК пълния текст на сигнала до ЕК.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.