Потребителските цени са се повишили с 61,5% за 12-месечен период, приключващ през септември, съобщи Турският статистически институт (TurkStat), спрямо 58,94% през август.
Това бележи най-високото ниво от една година, следвайки тенденция на отслабване, преди цените да започнат да растат поради спада на турската лира и няколко увеличения на данъците, дошли на фона на промяна в паричната политика на страната.
Месечното увеличение на цените се забави до близо 4,8%, каза институтът, в сравнение с 9,1% през август и 9,5% през юли.
„Слабото покачване на инфлацията до 61,5% миналия месец от 58,9% през август дава първите признаци, че скокът на инфлацията е близо до стабилизиране“, заяви анализаторът на Capital Economics Уилям Джаксън.
Инфлацията достигна 24-годишен връх от 85,5% през октомври и беше 47,83% през юли, след като спадна до 38,21% през юни.
След като спечели изборите през май, президентът Реджеп Тайип Ердоган назначи нов икономически екип от технократи с опит на Уолстрийт и широка подкрепа сред чуждестранните инвеститори за възприемане на по-конвенционални икономически политики, включително агресивно парично затягане.
Миналия месец централната банка повиши основния си лихвен процент с 500 базисни пункта до 30%, затягайки политиката си за четири поредни месеца. След обратния завой на политиката през юни, тя повиши лихвите с 2150 базисни пункта, за да овладее инфлацията.
Централната банка и икономисти прогнозираха възходяща тенденция на инфлацията през останалата част от годината, докато банката многократно обеща да осигури постепенно затягане, ако е необходимо, за да установи тенденция на дезинфлация през следващата година.
„Инфлацията в Турция се подхранва от порочна комбинация от дълбоко отрицателни реални лихвени проценти, сериозни увеличения на заплатите, преразглеждане на данъчната система и постоянна слабост на лирата“, каза анализаторът на инвестиционната къща Conotoxia Бартош Савицки.
Месечният скок в цените "е допълнително изострен от скока на цените на храните и рязкото покачване на цените на петрола", добави Савицки.
След промяната в политиката S&P Global Ratings преразгледа своята перспектива за Турция на „стабилна“ от „негативна“ миналата седмица, цитирайки действия за охлаждане на икономиката и стабилизиране на обменния курс.
Хафизе Гайе Еркан, управителят на централната банка, назначен от Ердоган през юни, трябва да говори пред парламента по-късно.
Индексът на цените на вътрешния производител е нараснал с 3,4% на месечна база през септември за годишно увеличение от 47,44%, според данни на TurkStat. /БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг