![Иван Хиновски: Формулата на новия ни договор с "Газпром" е грешна](/static/downloads/uploads/Images_3/I/ivan-hinovski-bgnes_1_.jpg)
Иван Хиновски, снимка: БГНЕС
"Има такъв народ" е изпратил до правителството писмо с недоволство към европейската енергийна политика. Не може 8 месеца Европа да вижда как се огъва индустрията под натиска на кризата и да няма никакви компенсаторни схеми. Това коментира пред БНТ Иван Хиновски, енергиен експерт, депутат от "Има такъв народ" в миналия парламент.
По думите му скокът на цената на газа се очертава около 100 процента повече от началото на годината, след поисканото ново увеличение от 13% от страна на "Булгаргаз".
"Една от основните причини е грешната формула на новия ни договор с "Газпром". Още тогава са предупредили, че тази формула е рискова, защото тя е свързана с осцилиращи цени. 80% от цената в договора се формира на базата на спот пазарите в Западна Европа, които са волатилни - те се повишават и понижават", допълни Иван Хиновски.
Според него този тип договори е изгоден за страни с големи газови хранилища, които нагнетяват при евтин газ - при спадане на цената си пълнят хранилищата и по този начин регулират цената, търсенето и потреблението през годината.
"Трябва да се върнем към стария тип договор на тръбен газ в дългосрочните договори - те са успокояващи пазара и биха могли да ни донесат спокойствие на цените ба газа, но не на електроенергията", добави Иван Хиновски.
По думите му такъв договор е изгоден както за руската страна, така и за нас, защото дава една дългосрочна прогноза за цена, която може да се променя, но не толкова динамично както сега.
Иван Хиновски подчерта, че това, което се случва у нас, се случва и в Европа.
Енергийният експерт посочи, че високата цена на газа в Европа е основната причина, че 80% от потреблението на газ в Европа се доставя в момента от хранилища. И попита защо Европа не създаде един буфер, както има валутен резерв. Това е и тяхното предложение към Европейската комисия. Предлагат и временно суспендиране европейския механизъм за цените на емисиите.
"Това е един абсурд - цените на емисиите растат при този кризисен пазар. Това е липса на управленска визия на ЕК в този кризисен момент", каза още Иван Хиновски.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.