Наша банка ще превалутира неизгодни заеми в щвейцарски франкове
Една от трите банки, отпуснали на български граждани ипотечни кредити в швейцарски франкове, чийто курс по време на финансовата криза поскъпна драстично, се е съгласила да превалутира изтеглените от клиентите си заеми в лева или в евро. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите (КЗП), която е постигнала такова споразумение с финансовата институция, но името й не се посочва.
Тя е една от трите банки, отпускали заеми в швейцарски франкове, срещу които КЗП заведе колективни искове в съда, тъй като са залагали неравноправни клаузи в договорите, след като преговорите за промяната им са се оказали неуспешни.
Кредитите в швейцарски франкове преди около десетина години излизаха изгодно, но заради поскъпването на тази валута с около 50% заемите се превърнаха в бреме за клиентите. БНБ поиска преустановяване на практиката, но трите банки продължиха да поддържат заемите.
Вече една от тях ще позволи на клиентите си, които са обслужвали задълженията си и срещу тях няма извадени изпълнителни листове, да изберат дали остатъкът от главницата да се превалутира в евро или в лева. Така кледитополучателите ще плащат преференциален лихвен процент, който е по-изгоден от сегашния в договорите им.
По силата на постигнатото споразумение с КЗП банката поема 80% от валутния риск от момента на тегленето на кредита.
При клиентите, срещу които е образувано изпълнително производство заради непогасявани вноски, банката ще може да търси правата си по съдебен ред.
Постигнатото споразумение е при условия, каквито не са извоювани в нито една от останалите държави, в които е възникнал този проблем, отбелязаха от КЗП.
След постигнатото споразумение колективният иск срещу тази банка ще бъде оттеглен. Водят се същите преговори и с останалите две банки.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг