Първо няма никаква дупка от 10 млрд. РБ и ГЕРБ събират разни дефицити, но реалната ситуация към края на май показва, че в Държавния бюджет са влезли от данъци малко по-малко от 100 000 млн. лева, при планирани под половин милиард. Причината е дефлацията. Това заяви експертът Владимир Каролев по Би Ти Ви.
По думите съвсем неправомерно два поредни регулатора в рамките на една година са намалили цената на тока с 30%, което е довело до увеличение на дефицита на НЕК. Сега ДКЕВР вече е приел реалността и съвсем правомерно е увеличил минимално цената на електроенергията.
Каролев коментира и кризисната ситуация около Здравната каса. Той е категоричен, че и 100 млрд. лева да отиде в бюджета на НЗОК тези пари пак ще изчезнат, защото се покриват фиктивни разходи. С други думи, всяка болница харчи бюджета си до дупка, без значение дали тези средства се разходват за реално извършени здравни услуги и дейности.
От 2001 до 2013 три пъти е увеличен бюджета на Здравната каса, но никой не е усетил подобряване на обслужването в здравеопазването, изтъкна икономистът. Ако блокира работата на Здравната каса, ще блокира цялата здравна система. Но с наливането на пари в бюджета на НЗОК няма да бъде решен този проблем. Вместо това трябва да има конкуренция и вместо една, да бъдат създадени няколко здравноосигурителни каси, посочи Каролев.
Като най-тежък проблем обаче той посочи погрешно направените клинични пътеки, където вместо по процедури да се извършва заплащането, се прилага принципа на остойностяването – плаща се за манипулации, процедури и лечение, които много често не са направени.
Владимир Каролев изтъкна още, че служебното правителство ще има тежка програма – от една страна, да довърши започнатото от кабинета на Орешарски, и второ – да направи структурните реформи, които така и не се случиха.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг