"Независимо от това, че в България няма реален газов пазар, ЕК, на практика, принуждава "Газпром" да се държи пазарно, да улеснява, да продава на едро газ на европейски пазарни цени, да не предявява претенции към България по отношение на каквито и да било загуби или проблеми, свързани с провала на проекта "Южен поток" и да улеснява преноса на газ през България", коментира Юлиан Попов, председател на Института за енергийна ефективност на ЕС.
Изказването му е във връзка с предложението на "Газпром" за корекция на цените на газта за България след преговори с ЕК. "Това е решение, което е изключително важно за България.
"На практика, поне юридически и на хартия, решава един от основните проблеми на енергетиката в България. Страната ни има географската позиция да говори за енергийни политики и ако постави като приоритет за председателството на ЕС", заяви експертът пред БНР.
Попов обаче смята, че у нас липсва ясна визия за развитие на енергийните политики.
Според него има отделни заявления, но не и нещо дългосрочно.
"Има, естествено, амбиция от страна на някои партии да преследват изграждането на мегапроекти, които биха стрували на България десетки милиарди. Това е една тенденция. Другата тенденция е общо взето основните партии да се съгласяват за това, че програмите за енергийна ефективност за жилищата вероятно ще продължат, но имат различни възгледи за това. Трябва да подчертая , че т.нар. "Програма за саниране" също е енергийна политика. Обикновено изпускаме този факт", добави той.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит