Изнесените от министъра на икономиката и енергетика Драгомир Стойнев обвинения за източването на държавната енергетика с 230 млн. лева предизвика светкавичната реакция на бившите управляващи. На нарочна конференция на ГЕРБ екс икономическия министър Делян Добрев изнесе факти, с които атакува министър Стойнев, че манипулира общественото мнение, изнасяйки невярна информация.
Нападките на управляващите са от тип „Крадецът вика - дръжте крадеца!". На практика вместо да създават работни места, те изнасят такива, заяви Добрев по време на извънредна пресконференция
Припомняме, че вчера енергийният министър в правителството на Пламен Орешарски обяви, че още утре ще внесе в прокуратурата сигнал за източване на държавната енергетика с 230 млн. лева. По думите на Стойнев, става дума за неправомерно изразходвани средства за студен резерв през 2012 година.
Делян Добрев обяви, че на първо място парите са 236 млн. лв, а не 230 млн. лв и не са за 2012, а за първата половина на 2013 година. На второ място, те не се касаят до студен резерв, а до разполагаемост по дългосрочните договори на „Марица" I и III, с които ГЕРБ няма нищо общо.
„Усилията да се покаже борба тип „Робин Худ" са опит да се отклони вниманието от други по-важни теми", категоричен бе Добрев.
От една страна това е въпросът защо уж сметките са намалени с 5%, а хората се оплакват, че са по-високи. Когато са били в опозиция, от БСП са настоявали, че това е отговорност на правителството, а сега са на обратна позиция и обвиняват ЕРП-тата за новите сметки на тока, бягайки реално от отговорност, посочи още Добрев.
Освен това според бившия министър цялата пушилка е с цел прикриване липсата на позиция от страна на управляващите по проекта АЕЦ „Белене".
Делян Добрев се изуми още, че правителството обещава нов икономически анализ, при положение, че през януари са провели кампания и са организирали референдум, убеждавайки хората колко изгоден е проектът.
Защо от началото на август се продава електроенергия на граница с повече от 20 лв. по евтино средно на мегават от средната цена в последната година, попита Делян Добрев.
„България продава с 20 лв. по евтина ел. енергия на граница – тоест, цената от производител плюс цената за пренос", обясни той.
Според него това е недопустимо, тъй като когато са правени търговете в АЕЦ „Козлодуй, са били достатъчно съобразителни да запишат в договорите, че при промяна на цената за пренос, договорите се индексират в полза на дружеството.
„Знаете, че цената за пренос беше намалена от 34 лв. на 12 лв. Цената, която получава за електроенергия АЕЦ „Козлодуй" обаче не беше увеличена с 22 лв. Къде отиват тези 22 лв.", попита настоятелно Добрев.
По мегаватите, които държавата изнася, се равняват на 10 млн. лв на месец, обясни Добрев. Според него тезата, че правителството е възстановило износа е изключително„куха", защото в почти четирите години управление на ГЕРБ, износът на България е с близо 60% по-голям отколкото износа по времето на Тройната коалиция.
„Износът на годишната база през 2011 и 2012 година не може да бъде достигнат каквото и да се опитват да правят новите управляващи, няма да бъде достигнати и тази година, ще го видите в нейния край", категоричен бе той.
Държавата преди получаваше 74 лв. цена на електроенергията плюс 34 лв. цена на пренос или общо 108 лв., изчисли Добрев. „В момента какво получава държавата - същите 74 лв., а от новия търг и 67 лв. плюс 12 лева, тоест 86 лв. Разликата между 108 лв. и 86 лв. е 22 лв.", обясни той и попита защо договорите не са индексирани и кой взема тези 22 лв., ако това не е държавата.
Според бившия министър с решението от първи август на износителите на ток е намален преноса от 34 лв. на 12 лв., но този пренос не е намален за българските търговци. Българското потребление и българския бизнес плаща с 20 лв. по-скъп ток, отколкото предприятието в Сърбия, Румъния или Гърция, което купува нашата ел. енергия, обясни той.
„Чувахме обещания за разкриване на стотици хиляди работни места в България, а виждаме, че безработицата се увеличава. С това решение новите управляващи субсидират от бюджета предприятията в чужбина", коментира Добрев, който призна, че е разговарял със собственик на българско предприятие и на практика в момента държавата „изнася работни места" в чужбина.
На пресконференцията присъства и бившият директор на АЕЦ „Козлодуй" Валентин Николов, който подкрепи Добрев и заяви, че системата продължава да се декапитализира и в скоро време българският данъкоплатец ще трябва да плати „уж" намалената цена на тока.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит