Централната банка е виновна за фалита на КТБ и при това умишлено. Тази теза защити в студиото на Би Ти Ви Румен Гечев от БСП, който заедно с Александър Иванов от ГЕРБ коментираха втората стенограма за срива на банката от заседание на 14 юли 2014 година, която бе оповестена преди дни.
„Отговорност за КТБ носи този, който има право да регулира и контролира банката - и това е БНБ, по Конституция и закон.” Това каза пред бТВ народният представител от „БСП за България” Румен Гечев. Той бе категоричен, че фалитът на КТБ е крах на банковия надзор за втори път след 1995–96 година.
„Въпросът е дали е заради некадърност или е умишлено. Познавам повечето колеги там и твърдя, че това не е от некадърност. Аз виждам зла умисъл”, каза народният представител.
Той добави, че бившият подуправител на централната банка Цветан Гунев е пращал хора от надзора да проверяват КТБ и които сигурно са наблюдавали нарушения, но в момента няма информация кои са те и къде са.
„В малка България има над 80 частни банки, някои създадени с кредити от държавни банки, което е абсурдно в световната практика, а лицензите са дадени на сервитьори, кравари, овчари и др., които съдействаха за разграбването на България”, добави икономистът.
Проф. Румен Гечев обясни, че от втората стенограма, разсекретена от президентството, става ясно, че на срещата тогава е бил направен опит да се приеме специален закон, с който да се върнат парите на вложителите в неограничения им размер.
„Казано с други думи, на тези, които имаха депозити над 200 000 лева, трябваше всички българи да им ги платим - а това са 3,5 милиарда лева. БСП провали този сценарий”, каза той.
Александър Иванов от ГЕРБ сподели подобно виждане - че отговорността пада на БНБ, надзора, шефа на надзора г-н Гунев и управата на банката, като припомни, че Гунев е бил назначен именно от правителството на Пламен Орешарски, което БСП подкрепяше.
„Ръководството на БНБ се избира от парламента. Ако проследите депутатите на всички политически сили са гласували. Банката е разграбена от преди това. По конституция за БНБ отговорност носи централната банка. Законите забраняват на правителствата да се бъркат в банковата система”, уточни Гечев.Той добави, че стенограмата посочва и опит да се прокара закон, според който държавата трябва да върне всички пари, потънали в КТБ. Иванов уточни, че са останали 500 млн. лв. от фонда за гарантиране на влоговете и ще бъдат върнати на бюджета.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг