Представителят на бизнеса Божидар Данев и председателят на КНСБ Пламен Димитров си спретнаха сутрешен скандал пред БТВ по повод казуса да има или не „клас прослужено време“. Днес ще има т.нар. тристранка в 13:00, на която ще се обсъжда казусът. На срещата ще присъстват представители на правителството, синдикатите и бизнеса.
„Против сме чрез ретроградни антиконституционни инициативи да се вдигат заплатите. Синдикатите са достатъчно разумни. Можем да имаме споразумение с тях“, заяви Данев.
„Не можем по този въпрос да се съгласим с бизнеса. Проблемът е в липсата на кадри в икономиката. Липсва и защита на дискриминация спрямо работниците. Вицепремиерът се извини, тъй като заяви първоначално не трябва да има добавки. Позицията на правителството е ясна“, отговори Димитров.
„Дискриминация е, че младите хора вършат повече работа хората с по-голям стаж по обективни причини. С клас прослужено време даваме лош пример и не поощряваме към амбиции на работещите да добиват нова квалификация и да се развиват. Ние искаме да се премахне неевропейския механизъм. Ще атакуваме подобни практики във Върховния административен съд и във Върховния конституционен съд. Синдикатите не виждат как се променя светът. Не ме прекъсвайте, защото трябва да ходим с часовник за шахмат. Вие правите завои, г-н Димитров“, контрира представителят на бизнеса.
„Вие казвате, че съм неграмотен ли? Нека само господин Данев да говори! Вие казвате, че правя глупости. Стига сте приказвали глупости“, обиди се представителят на синдикатите. Водещият Антон Хекимян се опита да смени темата, но двамата продължиха да се карат. „Вие се държите невъзпитано! Вие ми казахте, че говоря глупости също“, заяви Данев. Според него бъдещето на военното предприятие „Дунарит“ не трябва да се определя от държавата и да се меси. Димитров отново опонира на бизнесмена и коментира, че Министерският съвет е длъжен да защити живота и здравето на работещите там. В крайна сметка двамата не постигнаха консенсус.
Още от Бизнес
Нанков: Последните 4 години бяха истинска катастрофа в управлението на водите
"Продължаваме промяната" имат голям принос в създаването на водната криза в страната с вредни решения, вместо да решават проблемите на хората
46% от българите подкрепят въвеждането на еврото, но и 46% са "против"
Това сочи изследване на "Стандартен Евробарометър", проведено преди месец
Евробарометър: Покрепата на българите за Еврозоната расте въпреки поляризацията в обществото
Близо две трети от българите виждат основния положителен резултат от членството в ЕС в свободното придвижване, което дава възможност да избираш къде да живееш, работиш, учиш или правиш бизнес