Това е една организация, която е основен дарител на МВР. Тези финансови взаимоотношения там са доста странни и смятаме, че първо финансовият ресурс и тези взаимоотношения в МВР заслужават сериозна проверка и оценка. Това е смисълът. Като обект там има наистина доста рискови неща, които заслужават внимание, коментира проф. Димитров.
В одитната програма на Сметната палата през настоящата година са включени още общините, с техните програми за снегопочистване и пътно поддържане, разпореждането на областните управи с поверените им имоти, похарчените средства за бежанците и защитата на уязвимите групи, Сребърния фонд и повечето от агенциите в държавата. Освен това, според председателя на Сметната палата, за да се осигури прозрачност в разходите на средствата на политическите организации, оттам ще внесат предложение за промени в Закона за политическите партии.
Той коментира и контролирането на партийните субсидии:
Сегашният закон за политическите партии не позволява прозрачност на разходите на партиите, съответно и нашият контрол е с вързани ръце. Партиите не са задължени да оповестяват своите разходи. Лошото е, че в Закона за политическите партии, приходите на партиите са на светло, разходите им са на тъмно. Проблемът е следният: партиите ползват модела на отчетност на малките и средни предприятия. Това е непригоден отчетен инструмент за политическа партия.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг