Проектът породи тревога и от двете страни на граничната бразда между България и Турция. Това обаче едва ли повлияе за вземането на окончателно решение за неговата реализация, предвид факта, че партньорите в проекта са достатъчно влиятелни бизнесмени в Турция и са свикнали да довеждат инвестиционните си намерения до край, коментират запознати.
Идеята е "Тракия Термичен Централен проект" да се осъществи чрез електрическата компания EMBA Elektrik Uretim A.S, регистрирана в Истанбул.
Според проекта, в близост до Резово трябва да бъде построен ТЕЦ с два блока, всеки с по 600 мегавата мощност.
Предвижда се и изграждането на пристанище, през което да се внасят украински въглища.
Проектната фирма е с капитал от 400 000 турски лири или приблизително 320 000 лв.
30% дял в електрическата компания са собственост на Бюлент Сунгур,
който е зет на президента на Конституционния съд на Турция Хашим Калъч и е пробвал да влезе в турския парламент.
25% от акциите са на Ерай Капъджъолу.
Бизнесменът е собственик на 4-ата по големина верига от клиники в Европа - Dunya Goz, специализирани в очната медицина. Освен в цяла Турция, болници от веригата има във Франкфрут, планирани са и филиали в Украйна, Великобритания, Русия, Швеция и Близкия изток.
Кападжъолу има и строителен бизнес, а заедно с останалите партньори в проекта за ТЕЦ притежава циментово предприятие и фирма за управление на пристанища. Синът му Вахит Капъджъолу държи 5% дял в бъдещата топлоцентрала.
По 20% имат бившият депутат и основател на Айтач (Aytac) - Мете Бюлгюн, и Аднан Демир, който е бил в управата на голям футболен клуб.
Лобито за изграждане на атомна централа също не е за подценяване.
Проектът за ядрената площадка край Инеада е един от трите държавни за изграждане на АЕЦ. Мястото се обсъжда като подходящо от турското правителство заради слабата сеизмична активност в региона и близостта до брега.
Освен това, за турците Черноморският регион не е сред приоритетните за развитие на туризъм и е сравнително рядко населен. Все още обаче не е решено дали третата турска АЕЦ ще е до Резово или на южния бряг на Черно море в Азиатската част - Акчакоджа.
Ако все пак надделее държавният проект, до Резово може да има АЕЦ след не по-малко от 20 г. ТЕЦ обаче може да се вдигне много по-евтино и по-бързо заради по-малкото изисквания за безопасност и облекчените процедури.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.