Министърът обаче не можа да каже какво ще стане с НП "Пирин", ако част от парка бъде изключен от ЮНЕСКО
Министърът на туризма Николина Ангелкова представи днес единен регистър на туристическите атрации в България. В него са вписани 3 330 на брой атракции, информация за които може да бъде открит на сайта на ведомството, като за създаването му са платени 5000 лева без ДДС. Целта на сайта е даде информация колко са туристическите атракции у нас, къде се намират, чия собственост са, какво може да се види в тях, както и каква е входната такса. Легловата база в конкретните райони също е обозначена, като към всеки обект има препратка към „Google point of interes”, “Wikipedia” и „Trip advisor”.
Информацията, която е налична, е подадена от 251 общини, като до момента едва 14 не са предоставили необходимите данни. От 3330-те туристически атракции около 1800 са публична държавна собственост, а 930 са с неизяснен статут.
„Тепърва ще имаме доста работа с общините, за да изясним каква е собствеността им“, обясни министър Ангелкова. Тя обеща, че ще бъде планирано надграждането на регистъра и възможност за ползването му на други езици например. Чрез иновацията се дава възможност и на общините да развиват туристическите обекти, за да бъдат по-достъпни и разпознаваеми.
Към момента Оперативна програма „Региони в растеж“ предлага финансиране на проекти. Подобна платформа се ползва и от други министерства – МВР, Министерство на правосъдието, Министерство на финансите и Министерство на образованието и науката. Над 230 общини също използват технологията.
Относно идеята на ЮНЕСКО части от Национален парк "Пирин" да бъдат изключени от обхвата на световното природно наследство по запитване на Министерството на туризма и Министерството на младежта и спорта Николина Ангелкова сподели, че срещата с представители на световната организация е била на етап "комуникация".
"Нито нашето министерство, нито това на спората има задни мисли“, каза Ангелкова. По думите ѝ Министерството на туризма е за спазването на всички европейски стандарти. На базата на исканията на местните хора било необходимо да бъдат представени идеите, но при спазване на изискванията на национално и европейското законодателство.
„Неслучайно направихме редица срещи с неправитествени организации, за да може, където е възможно, да бъде постигнато съгласие по всички норми – национални и европейски“, обясни ресорният министър. Ангелкова отбеляза, че представители на ЮНЕСКО са приветствали този подход.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи