Публичните скандали в последните дни около ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК) привлякоха общественото внимание към мегахолдинга, известен като "черната дупка" на властта. Причината е, че през годините държавата налива там стотици милиони, чиято съдба е неясна. Доскоро компанията, инжектирана щедро с парите на данъкоплатците, нямаше дори сайт, а медиите, опитващи се да разберат за какво отиват парите, нямаше към кого да се обърнат, пише в свое разследване Медиапул.бг.
ДКК бе създадена при първото правителство на Бойко Борисов като временна структура, да пълни държавния бюджет в трудните времена след световната финансова криза. През втория мандат на Борисов държавната компания израсна до оръжеен мастодонт, под чийто холдингов чадър влязоха разнородни държавни фирми. В третия мандат на ГЕРБ бюджетът на ДКК вече надхвърли 1 милиард лева със схемите за рекултивация на въглищни и уранови мини, ремонт на язовири и изграждане на нов правителствен комплекс.
Всичко това се случваше на тъмно, по неясни правила и под ръководството на партийни кадри, които спазваха омертата на мълчанието. До август 2021 г. многобройните ѝ началници, които се сменяха според конюнктурата на деня, бяха потънали в клуба на анонимните.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни