Ако български или – не дай Боже, - западен турист се отправи към феномена, ще съжали, че изобщо е тръгнал натам.
Пътят, който е над 40 годишен, не е виждал асфалт от много години. Буйната растителност, неокосявана с години, почти го е погълнала.
Местността около феномена е превърната в сметище, като желаещите да платят по 5 лв. за вход към природното чудо, ще срещнат по пътя си множество стари непотребни гуми, стари тоалетни чинии, фотьойли и цели изхвърлени холни гарнитури, и какви ли не боклуци от бита.
Местността около „Побитите камъни“ е превърната в нелегално стрелбище, на което младежи се упражняват да стрелят, без да се вълнуват от туристите.
В западната част на природния феномен пък има огромен насип от инертни материали, въпреки че местността е първата, обявена за защитена от държавата още през 1938 г.
Побитите камъни” са били известни като сакрално място от дълбока древност, но за първи път са документирани през 1829 г. Обявени са за природна забележителност през 23.08.2002 г..
От милиони години природата извайва каменните късове, за да ги превърне във впечатляващи скулптури, наподобяващи хора, животни, чудовища, митични същества. „Каменните стражи”, „Камилата”, „Трона”, „Каменната гора” са имената само на част от тези природни пластики./ БГНЕС
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.