Григорий Скворцов, фотограф от град Перм, който беше арестуван от ФСБ през ноември, е изпратен в прословутия затвор Лефортово, обвинен в държавна измяна, разказват Ирина Бороган и Андрей Солдатов* в свое разследване, публикувано в cepa.org.
ФСБ не разкрива никакви подробности около обвинението му, а това, което е известно е, че Скворцов обичал да снима промишлени предприятия в района на Перм. Преди няколко години спечелил награда с колекция от такива фотографии.
Обекти на някои от негови снимки са изоставени съветски фабрики, публикувани в акаунтите му в социалните медии. И понеже Русия на Путин е това, което е, възможно е те да са предизвикали подозренията на ФСБ.
На теория предателството (държавната измяна) е престъпление, извършено от някой с достъп до тайни, които има връзка с чужда разузнавателна служба. В руската действителност ФСБ се чувства напълно недосегаема/сигурна, за да отправи толкова сериозно обвинение срещу този фотограф. Но тряба е ясно едно. Скворцов никога не е имал разрешение за достъп, т.е. нямал е досег до каквато й да е секретна информация, а и в обвиненията не се споменава за връзки с чужда разузнавателна агенция.
Този случай далеч не е единственият.
Според данните на руска благотворителна организация, предоставяща правна помощ на обвиняеми в държавна измяна, Първи отдел на ФСБ е образувал повече от 200 наказателни дела за държавна измяна през 2023 година.
Десетки са били арестувани заради „намерение да се присъединят към украинската армия“ и да се бият срещу Русия. Много други просто са провокирали по някакъв начинн ФСБ.
Например, ФСБ разполага с фалшив бот на Telegram, който визуално изглежда като канала на легиона „Свобода на Русия“ – паравоенно формировани от руски граждани, които воюват на страната на Украйна.
Оперативните служители на ФСБ се опитват да хванат в капан млади мъже като обсъждат възможностите да се присъединят към Легиона, който е обявен за терористична организация в Русия. Когато някой изрази желание да се присъедини, той бива арестуван от ФСБ по подозрение, че се подготвя да се присъедини към врага (елемент на държавна измяна), за това, че подкрепя терористична организация.
Агентите на ФСБ също се обръщат към набелязана жертва с молба за съвет – къде би отишла ако напусне страната, в случай че бъде мобилизиранаа и изпратен на фронтовата линия. Ако жертвата изрази някакъв мнение или още по-добре - ако предостави връзка към произволен онлайн източник, тя се превръща в случай на ФСБ.
Важна и особена характеристика на профилите на многобройните шпионски случаи в Русия – една страна, в която манията за чуждестранен шпионаж има дълго история, е, че в повече от тези случаи изобщо няма чужди шпиони. Има само безпомощни руски граждани, обвинени в най-тежкото престъпление срещу държавата, заплашващо ги да останат за десетилетия зад решетките.
Тази странна аномалия си има причина; истинската цел на действията на ФСБ е не да залавя шпиони, а да профилактира и превъзпитава руското общество. С други думи - основната цел е много далеч от защитата на правителствените тайни, залавянето на шпиони или идентифицирането на предатели.
Разбира се, в днешна Русия има истински шпиони. Много чуждестранни разузнавателни агенции са активни в Русия, опитвайки се да вербуват агенти, а също така винаги има желаещи да шпионират, най-вече за западни разузнавателни агенции, така наречените “walk-ins”.
Тези хора са рядкост, а най-добрите и умни от ФСБ - офицерите от DKRO (Отдел за контраразузнавателни операции) в Москва, са натоварени със задачата да ги следят отблизо.
Но има и втора категория хора, които ФСБ и Кремъл наричат шпиони. Те са много по-многобройни и могат да бъдат открити почти навсякъде - в изследователски центрове в Сибир, в редакции в Москва, или сред студенти и фотографи.
Обикновено техните арести са групови и са резултат на добре координирана кампания, която се ръководи от втория етаж на затвора Лефортово, където се помещава и Следственият отдел на ФСБ.
През първите десетилетия на 21 век шпиономанията, спонсорирана от Русия, се превърна в един от най-използваните инструменти на Кремъл за влияние върху поведението на обществото. Например Кремъл решава да превъзпита огромната руска изследователска общност, която се опитва да настигне света чрез мащабни програми за обмен между Русия със САЩ и до Китай.
От гледна точка на Путин международно- техническота сътрудничество се оказва рисково за националната сигурност на страната, значително надвишаващо ползите за икономиката, поради което на ФСБ е наредено да „вдъхне страх от Бога“ на руските изследователи и учени. Така десетки са изпратени в затвора.
Урокът беше научен. Още преди тоталната война срещу Украйна руските учени са принудени да търсят одобрение от ФСБ, преди да се включат в какъвто й да е международен проект.
Амбицията този път е много по-голяма. Сега, когато страната води мащабна война, режимът се стреми да направи невъзможен всеки разговор за конфликта. Така фокусът е обърнат към провокацията.
Сега ФСБ се надява на допълнителна правна подкрепа. Целта й е да криминализира всеки, който се стреми да избегне убиването на украинци. Максималното наказание ще бъде смърт.
Също така се смята за назидателно от време на време да се набелязва произволна жертва - като въпросния фотограф, който се скита на грешните места, за да изпраща послание-предупреждение, че никой не е имунизиран от непредсказуемия гняв на държавата.
*Ирина Бороган и Андрей Солдатов са старши сътрудници в Центъра за анализ на европейската политика (CEPA). Те са руски разследващи журналисти и съоснователи на Agentura.ru, която следи и разследва дейността на руските тайни служби
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал