27 Ноември, 2024

Как „Вагнер“ даде на трима криминални босове от 90-те нова репутация, превръщайки ги от пресътпници в „герои“

Как „Вагнер“ даде на трима криминални босове от 90-те нова репутация, превръщайки ги от пресътпници в „герои“

Пригожин иска със лишаване от свобода до пет години да се наказват „злоумишлениците“, които говорят за стари престъпления на затворниците, воюващи в Украйна

Арик Толър,The Bellingcat 

„След половин година ти ще получиш помилване и ще си отидеш у дома. Тези, които дойдат с нас и още първия ден кажат: „Не съм попаднал където трябва“ – ще ги обявим за дезертьори и ще ги разстреляме. Имате 5 минути, за да вземете решение“.
Така са обръща Евгений Пригожин, самопровъзгласеният основател на руската частна военна компания "Вагнер" към групата затворници в Изправителна колония № 6 в Йошкар-Оле, столицата на областта Марий Ел, на 645 километра източно от Москва. 
След като видеото от затвора се появи през септември 2022 година, същата поръка беше отправена към осъдените в цяла Русия.
Но на 9 февруари Пригожин потвърди, че 

"Вагнер" спира са наема осъдени

„Ние изпълняваме всички обещания към тези, които работят при нас в момента“, написа той в социалните мрежи в отговор на въпрос на една от руските телевизии.
Както сме писали и преди, ЧВК „Вагнер“ възниква в Украйна още през 2014 година. След пълномащабното нахлуване на Русия в страната, компанията придоби нова популярност, последно – по време на ожесточените боеве за Бахмут.
Вагнер провежда операции не само в Украйна, но и в Сирия, Централноафриканската република, Либия, Мадагаскар и други страни. През януари Министерството на финансите на САЩ обяви „Вагнер“ за 

„транснационална престъпна група“

Както смятат анализаторите от „Карнеги център“ през 2019 година, полезността на „Вагнер“ е в това, че той може да направи или да твърди, че може да направи това, което не може руската държава и нейните институции.
Това е „средство“, което Кремъл използва за вербовка, обучение и използване на наемници за водене на войни, за осигуряване на безопасност и обучение на „приятелски режими“.
„От подготвителната работа преди нахлуването през 2022 година става напълно ясно, че Путин е разчитал, че ще може да използва ЧВК „Вагнер“, за да запълват пропуските в руските военни части. Всичко вече отдавна сочи тясната координация между ръководството на „Вагнер“ и ГРУ и ФСБ“, казва Кендис Рондо, професор в Школата за политика и глобални изследвания на Университета в Аризона за Bellingcat. 
По оценки на САЩ и Великобритания през януари наемниците са били не по-малко от 50 000, затворници или не. 
Ръководителят на неправителствената организация, която защитава правата на осъдените, казва, че са само затворници.
Рондо не смята тези оценки за реални, и, че те вероятно са базирани на „около 30 хиляди души, които се смятат за безследно изчезнали или освободени от затворите от началото на войната“.
Каквато и да е цифрата, „Вагнер“ е значително нараснал от момента на създаването си. Фактът, че компанията вече действа открито, говори за това, че нейната полезност за държавата се признава — макар, че частните военни формирования са технически незаконни и попадат под ударите на руското законодателство, през 2019 година президентът Владимир Путин заяви, че „Вагнер“ не нарушава руския закон.
Така че, обещанията, които дава Пригожин на затворниците също имат „президентско родословие“  — говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призна на 27 януари, че Путин действително е помилвал осъдени, които воюват за „Вагнер“, отбелязвайки, че един от тях дори е получил медал за „героизъм“ в Украйна.
Местните медии съобщават, че вербовчиците на „Вагнер“ посещават затворите във всяко ъгълче на Русия — Тюмен, Челябинск, Кемерово, Ханти-Мансийск и много други. 
В репортаж на Радио „Свобода“ от затвор в Приморския край се отбелязва, че при всяко такова пътуване се вербуват над 100 затворници.
Също така е известно, че Пригожин взима и чужди граждани от руските затвори: мъж от Замбия и друг от Танзания загиват, воювайки на страната на „Вагнер“ в източна Украйна.
По информация на медиите, двамата мъже са учили в Москва, преди да попаднат в затвора за престъпления, свързани с наркотици.
В Йошкар-Олинския затвор Пригожин казва, че „Вагнер“ иска затворници на възраст до 50 години, но няколко от завербованите са значително над този праг. Сред тях са 59-годишният Сергей Максименко, 55-годишният Андрей Бережних и 55-годишният Игор Куск.
Тези трима мъже са интересни не само със своята възраст, но и с факта, че всеки от тях е ръководил жестоки престъпни групировки през 90-те години.
Една от основите на легитимацията на Путин и неговата политическа власт е уверението, че след бурните 90 години, Русия ще може да възстанови стабилността си.
Този призив за стабилност помага и да се оправдаят предишните войни в Чечня в началото на управлението на Путин. А страната извървя пълен кръг – хората, които помогнаха да се създаде нестабилност в Русия през 90-те, се сражават и умират в последната война на Русия.
Всеки от тези трима бандитски главатари е опитвал да се бори за помилване, но вместо това загина в Украйна.
Кои са те и как възприемат смъртта им у дома?

„Отмъстителят“: Андрей Бережних

Андрей Бережних е на 55 години, когато се записва във «Вагнер». През 2013 година Върховният съд го осъжда на 24 години лишаване от свобода за убийство и цяла поредица други нарушения на закона извършени от неговата банда в Саратовска област от 1994 до 2011 година. Съден е и за опит за убийство на още 10 души.
Дейността на бандата продължава почти 20 години, по данни на разследването, както и на една от местните телевизии,  той създал своята престъпна организация както отмъщение за убийството на свой приятел.
Но бързо започват да се занимават с търговия с оръжие, в продължение на дълги години извършват редица убийства и отвличания, включително срещу собственици на местен бизнес. 
През 2003 година бандата атакува саратовската телевизия  СТВ с гранатомет РПГ-26. 
През 2008 година Бережних се премества в Москва, където използва фамилията „Бородач“.
Един от Telegram-каналите, който се занимава в криминалния свят на Русия твърди, че той е убит в бой на 8 декември 2022 година, месец, след като подписва договор с «Вагнер».
В местната църква в Балаково е отслужена панихида, а месно издание го нарича „герой“, като не споменава за криминалното му минало.
„Нима може да има изкупление за човек, убил 7 души, много от които – невинни жертви? И сега го погребват с почести като герой в църквата“, коментира смъртта му в руската социална мрежа „ВКонтакте“ жена от Балаково.
Други обаче смятат, че „той може да не е герой в общоприетия смисъл, но заслужава уважение, защото е избрал да защити Отечеството“.

„Олимпиецът“: Максименко

Сергей Максименко е на 59, когато се присъединява към „Вагнер“ докато излежава 25-годишна присъда в Република Мордовия, регион на 650 километра от Москва.
По данни на руските медии той подписва договор с „Вагнер“ през септември 2022 година, което съвпада със съобщение, че на 17 септември Пригожин е посетил две мордовски затворнически колонии. От двете колонии са вербовани 240 души.
Както и Бережних, Максименко загива през декември 2022 година в Украйна.
Той е бил лидер на престъпна група с името „Олимпия“ в Пенза, която в продължение на 20 години се занимава с проституция, лихварство, изнудване и убийства. Максименко е осъден на 25 години лишаване от свобода – най-дългата присъда от 13 осъдени членове на „Олимпия“.
В началото на века „Олимпия“ извършва редица убийства, основно на местни бизнесмени и лидери на конкурентни банди. 
Както и в случая с Бережних, местните жители реагират нееднозначно на смъртта му. Главният редактор на пензенския вестник в редакционна статия „високо оценява“ решението на Максименко да отиде да се бие „на преклонна възраст“ и го хвали, че „е запазил дръзкия си дух“.

„Афганецът“: Игор Куск 

Куск е на 55, когато подписва с „Вагнер“, излежавайки 23-годишна присъда в Сиктивкар, Република Коми, на 1000 километра североизточно от столицата Москва.
Куск, който е ветеран от войната, която Съветският съюз води в Афганистан искал да отиде на фронта в Украйна още преди посещението на Пригожин в затвора. 
Вдовицата му разказва пред руски медии, че съпругът и изпратил писмо на Кадиров, в което заявява желанието си да замине на фронта. Няма информация дали чеченците са му отказали и на какво основание.
Вместо да се включи в кадировската групировка „Ахмат“, той е вербован от „Вагнер“. 
Вдовицата на Куск разказва, че той се е присъединил към частната армия на 25 юли.
Съдебните документи от делото на Игор Куск през 2015 година подробно описват как е създадена престъпната му група през 1998 година в Татарстан и наречена на негово име – „Кусковские“ (в превод – „на Куск“), Те се отличавали от други банди с това, че там имало доста ветерани от Афганистан.
В края на 90-те те се занимават с относително банални престъпления и убийства. Но с годините апетитът и „нивото“ им расте. През 2004 година Куск и групата му убиват двама генерални директори на голяма строителна компания, в която работят над 1000 души. Компанията имала „отношения“ с „Кусковските“, които се опитвала да прекрати, за което били убити и шефовете и.
Местните медии припомнят, че присъдата му е била намалена заради негова „благотворителна дейност“ и „активното му участие във военно-патриотичното възпитание на младежта“.
На погребението на Игор Куск присъстват над 700 души, в процесията имало над 100 автомобила.

Най-накрая свободен

Много от осъдените, присъединили се към „Вагнер“ са едни от най-жестоките и нежелани елементи за едно по-съвременно общество и осъдени много по-късно от мъжете, за които разказахме.
Сред тях има мъж, осъден през 2017 година, че е пребил до смърт собствената си майка, друг, осъден през 2017 година за убийството с нож и удушаването на две жени, и мъж, който през 2012 година пребил до смърт съседа си с нажежено желязо.
И до момента остава открит въпросът - колко от тези затворници ще получат желаното помилване. Съобщава се, че двайсетина затворници, присъединили се към „Вагнер“ са били помилвани на публична церемония, проведена от Пригожин.
Но едновременно с това постъпват и съобщения, че на наемниците им удължават договора с „Вагнер“ без тяхно съгласие.
Колко реални са обещаните помилвания ще стане ясно в близките месеци, когато ще дойде края на шестмесечния договор на първата вълна завербовани през лятото на 2022 година.
Пригожин, за когото се твърди, че също е бивш затворник, се застъпва за бившите престъпници, воюващи в Украйна. 
„Ако след освобождението ви възникнат проблеми с правоохранителните органи ми се обадете. Те са длъжни да се отнасят към вас с уважение“, заявил той пред група помилвани.
Съответно, в писмо до председателя на Държавната Дума  Вячеслав Володин Пригожин призовава да се „забрани дискредитирането на бивши затворници, воювали в Украйна чрез публикации с негативен характер или каквато и да било информация за техните предишни провинения“. А „злоумишлениците“ да се наказват с до 5 години затвор.

Сподели:
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години  се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление