Георги Боздуганов
Денят 23 февруари е обявен за празник на Съветската армия и Военно-морския флот през 1946 г. с указ на Сталин. Празникът отбелязва годишнината от победата на Червената армия над германските войски при Псков и Нарва през Първата световна война.
Каква е истината?
През втората половина на февруари 1918 г., след двумесечни безуспешни преговори, германските и австро-унгарските армии прекратяват примирието, настъпват на руския фронт със скорост 50 км. на ден и завземат нови територии. На 23 февруари е връчен ултиматум на съветската власт. Изправени пред неминуема катастрофа, Ленин и болшевишкият Централен комитет приемат ултиматума и решават да подпишат мир. На този ден, според вече разсекретените съветски архиви, германските войски се намират на 55 км. от Псков и на 170 км. от
Нарва и там не са се водили никакви боеве. Сражения има на следващия ден и генерал Лудендорф съобщава за превземането на Псков. Населението посреща кайзеровите войски с възгласи
“Смърт на болшевиките !”
След 10 дни пада и Нарва.
Ленин е вбесен и на 25 февруари пише във в. “Правда”: “Мъчително-позорни съобщения за отказа на полковете да задържат позициите си, за отказа даже да защитават нарвската линия, за неизпълнение на заповедите да унищожават всичко при отстъплението си ; да не говорим за бягството, хаоса, разоръжеността, безпомощността…В съветската република няма армия”. Година по-късно, в списание “Военный вестник” е публикуван декрет на Ленин за организация на Червената армия от 28 януари 1918 г., с фалшива дата 23 февруари. През 1922 г., за да измият позора от Нарва и Псков, бащите на болшевизма обявяват деня за празник на Червената армия в памет на “славните победи” при двата града. След Втората световна война Сталин променя названието му, а през 1995 г. Елцин го прекръщава в по-безличното - “Ден на отечествения защитник”, съзнавайки неудобството от разкритата истина за онези “героични” дни.
На 3 март 1918 г., в Брест-Литовск Съветска Русия подписва капитулантския Брестки мир и губи огромни територии на изток от линията Нарва - Псков - Киев - Одеса. Казват, че датата е избрана
по настояване на българския премиер Васил Радославов
пред партньорите от Централните сили заради антибългарската политика на Кремъл по време на Балканските войни и нахлуването на руската армия в Добруджа през 1916 г.
Досега празнувахме 3 март като ден на българското освобождение. След настоящата руска окупация на Крим и нашествието в Източна Украйна ще празнувам този ден като капитулация на болшевишкия комунизъм пред Германия, Австро-Унгария, България и Турция. А, Вие?
Б. А. Използвани са материали от съветската и руската историография.
Следете с Фактор
Свят
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
- 21:19, 24 Ноември, 2024
Свят
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
- 20:54, 24 Ноември, 2024
България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
- 20:23, 24 Ноември, 2024
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.