24 Ноември, 2024

Калоян Паргов: Отстрелване на хората с различно мнение отслабва БСП

Калоян Паргов: Отстрелване на хората с различно мнение отслабва БСП

Да избереш партии като ПП или ГЕРБ за свой партньор – и в двата случая ще бъде контрапродуктивно за столетницата

Засега президентът Радев пази определена дистанция и хигиена в  отношенията си с БСП 

Стратегическият институт за национални политики и идеи работи по стратегия за пътната инфраструктура, казва пред Faktor.bg председателят на организацията, който е и общински съветник в столицата

Интервю на Мая Георгиева

- Г-н Паргов, само преди няколко месеца съдът ви възстанови в Националния съвет на БСП, струваше ли си тази битка, как виждате мястото си в  партията?

- През последните 6 месеца ВКС два пъти се произнесе по моя казус. Един път на 27 юли и втори път през декември миналата година в полза на връщане на моите позиции в партията, които по нелегитимен начин, според Темида, ми бяха отнети. Наскоро самата Нинова приветства решение на ВКС. А това автоматично означава, че след като хвали съда за едно решение, не може да не приема друго решение. Просто решенията на ВКС трябва да се изпълняват, а не да се оспорват и да се интерпретират от гледна точка на лични позиции и интереси. На 19 февруари преди една година – датата е емблематична, стана факт моето политическо обесване от сегашното ръководство на БСП. А година по-късно политическото ми възкресение е факт. Въпреки решението на съда в моя полза, наказанието продължи до 19 февруари. Но вече мога да се завърна на предишните си позиции.

- Това означава ли завръщане и на лидерския пост на градската организация на БСП?

- Изрично заявих, че не искам да се връщам начело на Градската организация. Десет години като председател е достатъчно време, дал съм много и много съм направил. Имам наследници, които поеха след моето наказание. Опитват се в тази трудна обстановка да направят всичко възможно да стабилизират Градската организация, въпреки ударите, които получават с изключванията от Конгреса на ключови хора в София.

- Как виждате мястото си оттук нататък в политиката?

- И преди сега се чувствам по един и същи начин - пълноправен член на БСП, който иска да упражнява свободно правата и задълженията си, без значение от това, че ме възпираха от участие в Конгреса или Националния съвет. 

Включвам се активно и подпомагам Градската организация, както и други структури в страната, които търсят моята помощ, със съвет и съдействие. Стратегическият институт за национални политики и идеи, който създадох, е една много добра форма, която работи посредством всички експерти, управленци, технократи, академици и професори, които се включиха. Те са доста известни и доста тежат на своето място. А всяка партия, която иска да почерпи опит, включително и БСП, е добре дошла. 

- Какво постигна Столетницата с поредицата от изключвания и прогонване на членове през последната година, защо различното мнение от лидера се наказва така сурово?

- Това очевидно е нелицеприятно. За да си лидер на една такава партия, трябва да си доста широко скроен. Понякога трябва да действаш и като медиатор. Да успокояваш различните крила в партията, които имат различни интереси, различни гледни точки, включително различни идейно-политически виждания. Това е нормално за БСП, тъй като тя е много сложна партия. Тя е партия на комунисти, социалисти, социалдемократи, имаме представители и на новото поколение, които са по-либерално настроени. 
Но очевидно различното мнение, а и присъствието на много лидери на мнения в БСП, което винаги е било характерно за повече от 130-годишната й история, дразни сегашното ръководство, потиска го, комплексира го. По-добре такива хора да ги няма, или да бъдат изритани или заглушени.

- Прогонването на знакови лица не обезкръвява ли  партията?

- Категорично отслабва силата на партията. Имаше един девиз на ЕС, който важеше и за БСП – „Единни в различията си“ отпреди 10-15 години, тъй като е нормално да има многообразие. 

Но трябва да си добър стратег и виртуоз, за да можеш да обединиш тези различни мнения в даден момент – предизборна битка или тежки моменти за държавата, в които БСП да покаже, че е партия, която може да направи компромис в името на някакви висши цели за обществото. Нещо, което беше характерно за БСП. Точно това я съхрани в тежките периоди на 90-те години, когато имаше остра политическа борба, противопоставяне, лустрация и т.н.

- Листите на БСП за изборите са готови, може ли Столетницата да удари ново дъно в доверието на избирателя през април или предстои възход, както предрича ръководството?

- Нормално е преди избори всеки да говори за победа и за по-висок резултат. Лошото, което виждаме, особено след конгреса на 11 февруари е, че се задълбочиха проблемите. И това упорство за обстрелване на хората с различно мнение, по-скоро отслабва БСП. В частност две трети от наказаните с изключване са видни членове на Софийската градска организация. Те са на различни позиции –  общински съветници, председатели на райони, членове на Градския съвет, членове на ИБ и председатели на важни комисии в организацията. Представете си в един момент във футболен отбор като „Барселона“ треньорът или собственикът на отбора решава да отстрани от игра ключови играчи. Такъв отбор не може да стои добре на терена и обикновено инкасира загуби.

- Тоест, да очакваме ли нова загуба?

- Ако БСП не спечели едни избори, това си е загуба. Когато беше втора политическа сила, драмите бяха големи. Даже преди 30 години, един вече покоен председател на партията изрече една прословута фраза: „БСП загуби с малко, но завинаги“, когато разликата беше само 1% от СДС. Тоест, до скоро БСП беше свикнала да бъде винаги претендент за първото място. И второто се считаше като голяма драма, неуспех. А сега виждаме, че се борим за пето място. Дай Боже да не стигнем до шесто място. Много ми се иска да се качим малко по-нагоре. А връщането на хартиената бюлетина не знам до колко ще има отражение върху вота за БСП. Но със сигурност за други две партии, опитни в хартиения вот, ще се отрази положително, но с колко – предстои да видим. 

- Не е ли странно, че лица като Явор Божанков, които само преди няколко месеца бяха фаворити в БСП и водачи на листи, днес са лидери в коренно различна коалиция?

- Самият г-н Божанков идва от младежкото ДСБ, за което има не малко свидетелства. След това беше привлечен като гражданска квота на БСП в Търновския район. Той застана на страната на Корнелия Нинова в лидерската битка в партията и като награда получи водаческото място на Весела Лечева. Но очевидно издигането по високите етажи не е за всеки, защото кислородът, колкото по-високо се качваш в планината, намалява. Човек се замайва и започва да халюцинира, че е станал доста голям и велик. Това го наблюдаваме при г-н Божанков, който може би има и положителни персонални качества. Номадството в политиката е често срещано и е характерно за гражданските квоти, които виждаме ту при една партия, ту при друга. Там няма устойчивост, а е в зависимост от това кой какво предлага. Такъв е и случаят „Божанков“.

- А каква е отговорността на лидерите, които допускат такова номадство?

- Никой не е застрахован от подобно нещо. Понякога няма и логика в едно или друго поведение. Да го кажем – г-н Божанков е един кариерист, който потърси вариант да се задържи на политическата сцена. Той реши да се опълчи на цялата парламентарна група на БСП, което смятам, че беше грешка. Защото  е подкрепил идеите на БСП, съгласил се е с тях, пропагандирал ги е, а впоследствие в парламента ги подменя. Бих казал, меко казано, това е неетично от негова страна. Самият той можеше да заяви, че напуска групата на БСП, а не да чака да бъде изключен. 

- Много се говори от анализатори за управленска коалиция ГЕРБ-ДПС-БСП, възможна ли е тя след изборите?

- Да, много се говори, особено след срещата по инициатива на БСП с третия мандат, на която се отзоваха една част от политическите партии. И то основно системните партии. Това създаде усещането за разбирателство, което в последствие бе отречено от основните играчи, седнали на тази маса, в лицето Корнелия Нинова и Бойко Борисов, предвид конгресните решения на двете формации. 

Тази идея, да участваш в подобна коалиция, имайки предвид опита от правителството с ДБ, ПП и ИТН, е пагубна за БСП. Партията влиза в нова роля – нещо като балансьор, а очакването е да бъде водеща политическа сила, която да променя системата. И ако ти не можеш да промениш системата, без значение какви кратковременни успехи, преди всичко социални, можеш да постигнеш, това винаги се лепи на имиджа и на електоралния резултат при следващи избори. И тези спадове не закъсняват, защото да избереш партии като ПП или ГЕРБ за свой партньор – и в двата случая, ще бъде контрапродуктивно за БСП, предвид различията  - идеологически и геополитически.

- Какви са шансовете за новото ляво обединение на Татяна Дончева, Мая Манолова, Румен Петков и Красимир Янков?

- За мен ще бъде интересно дали така наречената „Левица“ ще може да привлече на своя страна част от тези 700 000 гласа, които изгуби БСП като периферия през последните две години. Това, което наблюдаваме на последните няколко избори е, че БСП разчита на своя твърд електорат, но той се е стопил до минимум. Тези, които не гласуват за БСП, няма да гласуват и този път, но ще видим дали ще изберат „Левицата“. Тоест, това ще бъде един интересен тест, защото и при други обстоятелства, се правиха опити да се откраднат гласове от БСП. И те понякога успяваха – това направи АБВ преди няколко години, когато влезе в парламента и стана част от правителство с ГЕРБ и с Реформаторския блок, но после загубиха позиции.

- Как според Вас ще се развие конфликтът между БСП и президента?

- За съжаление този конфликт, според мен, започна на личностна основа. Говоря за егото на лидерите и за възможността да си говорят нормално. Очевидно е, че едната страна  счита, че другата и дължи много. Другата страна счита, че си е платила този дълг със своите действия и не дължи нищо. Но истината е, че този конфликт започна някъде през 2020 година и донякъде ми се струва, че  беше подсилен и от определени събития, свързани с прекия избор на председател на БСП, края на управлението на ГЕРБ и събитията, които последваха – появата и заявката на нови политически сили, които имаха претенциите да управляват държавата. Тогава БСП остави впечатление, че като че ли остава на страната на статуквото. В последствие се опита да заличи като усещане и успя до някъде през 2021 и 2022, като стана част от нова управленска коалиция. Но този конфликт си стои, той е много явен. Макар, че по-активната страна са представителите на БСП с критиките към президента. Засега президентът пази определена дистанция и хигиена в този тип отношения. 

- Какво е бъдещето на Стратегическия институт за национални политики и идеи, по какви проекти работите?

- На първо място работим по стратегия за пътната инфраструктура. В следващите месеци с различни експерти и бивши управленци, хора, които са членове на Института и разбират от това – проф. Иван Данов - бивш министър, Валентин Николов -  дългогодишен шеф на Камарата на строителите, Дончо Атанасов -  бивш шеф на АПИ, Дора Янкова - бивш кмет на Смолян, Ковачев, бивш заместник-министър на регионалното развитие и др. ще работим по този проект. Идеята е да подпомагаме държавата в планирането на развитието на инфраструктурата. 40% от инвестициите са в инфраструктура, а те са и източник на работни места и на растеж. Този сектор има нужда от стратегия, от успокояване, задаване на ясен план какво ще се прави всяка година. Без значение кой е начело на държавата –  колко инвестиции, къде и за какво трябва да бъдат насочени, как да бъдат похарчени и как да бъдат структурирани, така че да не се допускат такива отклонения, които наблюдавахме, свързани със скандалите в строителството и обществените поръчки. Предстои ни среща с МРРБ защото от скорошни контакти разбрахме, че заедно с АПИ мислят за дългосрочна стратегия. 

Другото, по което работим е икономически анализ, който да направи моментна снимка и прогноза за бъдещето в средносрочен план. Разбира се темите здравеопазване и образование също са ни на дневен ред. 

И геополитическата тематика е обект на нашето внимание. Този месец, по време на кампанията, ще организираме една дискусия по тази тема – да бъдат представени различни гледни точки, колкото и да са непримирими една с друга. Ще разгледаме нещата от позицията на това какво прави България и кое е по-изгодното за нея като поведение и присъствие и в тази голяма международна система, макар и малка страна, която е част от едно регионално обединение каквото е ЕС.

Темата за изборите също ще бъде на фокус. Ще направим една традиционна среща на водещи социолози и политолози,  за да дискутираме изследванията и гледните точки за това какво предстои и какво може да се случи и на тези избори. Готвим и две международни конференции, които също имат отношение към мира и войната, и към Черноморския регион и сътрудничество в него. Те ще бъдат с участие на представители на Балканските и Черноморски държави. Очертава се активна година за Института в контекста на политическите бури и изненади, които предстоят. 

  
Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация