Когато един бивш министър на финансите си позволява да обядва в стола на ведомството без да си плаща сметката, тоест за сметка на данъкоплатците, то това е пример как ще управлява държавните финанси. Това сподели в студиото на Нова ТВ Любомир Каримански, бивш депутата от ИТН и съветник на служебния министър на финансите. Той обаче не пожела да посочи име, но обеща да даде подробности по-късно, извън ефир.
По думите му политическите сили трябваше да дадат ясен знак и да кажат какви политики искат да зададат в бюджета, преди служебният кабинет да се откаже да внесе проектобюджет за 2023 година въпреки трите вариантите, които беше направило.
Припомняме, че във вторник изненадващо по време на изслушването си в пленарна зала, министър Росица Велкова каза, че няма да бъде внесен нито един от тях. Според нея бюджетът трябва да се изготвя от редовно правителство. Това решение беше разкритикувано от ПП, БСП и ДБ, докато останалите партии одобриха този ход.
„Преди по-малко от 2 месеца по БНР г-жа Нинова предупреди служебното правителство да не прави бюджет за следващата година. Как така след 2 месеца реши, че министърът на финансите трябва да бъде отговорен и да предложи бюджет?”, попита Каримански.Той е категоричен, че експертите в служебното правителство са положили неимоверни усилия, за да предложат бюджет. „Първо работехме с параметри, които са за това бюджетът за 2022 да бъде удължен, да бъде запазена политиката му в новия бюджет. Но това касае и промяна на част от някои политики, които ще влязат през 2023 г.”, каза Каримански.
Той коментира, че Асен Василев „недостойно е нападнал” МФ и министъра Росица Велкова, която е била част от неговия екип.
„За мен лично е недопустимо и не трябва да уронваме престижа на това министерство, което дълго се е борило за финансовата дисциплина”, каза Каримански.
В предложенията си служебното правителство е предвиждало ръст на доходите. „Въпросът е политиците да решат най-накрая”, каза Каримански.
Той отговори на обвиненията на Асен Василев. „Отговаряме на обвинението, че не стъпваме на макроикономически показатели, които ще доведат до повече приходи. Напротив, ние стъпваме на макроикономически показатели, разработени от МФ, както и той е направил преди. Тоест или Василев е излъгал, когато е стъпил на тези показатели през февруари, или сега стъпва на други показатели, които са му по-изгодни”, подчерта Любомир Каримански.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни