17 Февруари, 2025

Книга разказва за говора, тайните езици и културни традиции на най-будното село в Пиринска Македония

Книга разказва за говора, тайните езици и културни традиции на най-будното село в Пиринска Македония

проф. Атанас Попов

Нейни автори са проф. Атанас Попов и наследниците му

На 13 август (Неделя) от 10:30 часа в Народно читалище "Кръстьо Сарафов" в село Илинден (Либяхово) ще бъде представена книгата „Говорът, професионалните тайни езици и празнично-обредната система в село Либяхово (сега Илинден)“. Нейни автори са проф. Атанас Попов и неговите наследници – синът му  Красимир Попов и дъщеря му доц. д-р Снежана Попова. Идеята за нейното създаване е на Красимир Попов. А представенето й ще напави преподавателят от СУ „Св. Климент Охридски“ Даниел Пангев.

Съдържанието на изданието е изградено на базата на дипломните работи на нейните автори, които подробно изследват особеностите в говора, професионалните тайни езици и културните традиции на най-будното село в Пиринска Македония. 

Проф. Атанас Попов разглежда в детайли говора в село Либяхово. Като прави прецизна  характеристика на селото и задълбочен анализ на говора на местните жители – букви, особености на фонетиката, звукови промени, местоимения, съществителни имена, глаголите и причастията, отбелязвайки много точно всички настъпили промени, той стига до заключението, че говорът в с. Либяхово е най-близък до книжовния български език. А причината за това е усърдната просветна дейност в региона. Той представя и подробен речник, който съдържа типичните думи в говора на селото.

Интересът на Красимир Попов е фокусиран върху професионалните тайни езици в селото. Той много внимателно изучава тези езици, които до този момент не са били добре изследвани. Спира се на зидарския и стевастарския език, както и на думите, свързани с производство, бит, човешките названия, частите на човешкото тяло, думите свързани с администрация и политика, поздрави, псувни и др. За да илюстрира как те се употребяват в реалния живот, Красимир Попов публикува и интервюта с емблематични хора, с което предизвиква голям интерес у цял екип от студенти и преподаватели от Великотърновския Университет. 

Последната част в изследването е посветена на празнично-обредната система на жителите на Либяхово. По темата работи Снажана Попова, която разкрива много подробно съдържанието и семантиката на българските традиционни празници в селото – семейни, календарни, на обредите и ритуалите, свързани с поминъка на местните хора, народното творчество и естетически традиции на този край. Оформило се като селище, урбанизирано по нов начин след като е опожарено преди Междусъюзническата война, в него се обособяват пространства за празници и веселби. Така Либяхово става притегателен център  за околните села и средище на оживени социални контакти, които също са предмет на нейното изследване.

Кратки биографии на авторите

Проф. д-р Атанас Попов (1935) произхожда от бележит род в Източна Македония, в който просветните и революционни традиции се предават от поколение на поколение. Той е правнук на Георги Иванов Зимбилев – създател на първите новобългарски училища в Македония. Сред неговите ученици са Спас Прокопов, Атанас Поппетров и Петър Сарафов – бащата на Борис и Кръстю Сарафови. И е внук на неврокопския войвода от ВМРО Атанас Попов - кмет на село Либяхово и деец на Вътрешната македонска революционна организация.

Завършил Българска филология в СУ „Свети Климент Охридски“, професионалната си кариера проф. Попов започва като гимназиален преподавател. По-късно в продължение на 25 години е университетски преподавател в Югозападния университет. Бил е ръководител на катедра, заместник-декан  и заместник-ректор. С името му е свързано утвърждаването на Югозападен университет „Неофит Рилски“ Благоевград и изграждане на академичните му структури.  През 2008 г. е избран за академик в Българската академия на науките и изкуствата. Председател е на Научния съвет по педагогика и е член на Комисията по обществени науки към Министерския съвет. Атанас Попов е автор на едни от първите издадени книги по история на възпитанието и трудовете му са много търсени в България и Източна Европа.

Красимир Попов (1957 - 2022) продължава просветителската дейност на своите предци. Завършва Българска филология във ВТУ „Кирил и Методий“. Работи като гимназиален учител. Председател е на общински консултативен съвет на Синдиката на българските учители в Благоевград и е член на изпълнителния комитет на СБУ. След 2012 е избран за заместник-председател на СБУ.

Доц. д-р Снежана Попова е преподавател в Югозападен университет „Неофит Рилски“ Благоевград. През 2000 защитава докторска дисертация, а през 2003 заема академичната длъжност доцент. Има публикувани научни студии и статии в списания и сборници у нас и в чужбина. Съавтор е на ръководства и учебници по теория на възпитанието и педагогика. Автор е на монографиите: „Възпитателни взаимодействия в семейството“, „Полово възпитание на учениците (7-11 годишна възраст)“, „Съвременност и възпитание“ и „Превантивните аспекти на възпитанието“.

Сподели:
Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix

Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix

Най-интересното име в цялата продукция е Джо Андерс, който е автор на оригиналния сценарий на Goodbye June, който разказва вълнуващата история на братя и сестри, които се сближават покрай трагичен инцидент

"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите

"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите

Три награди на британския кинофестивал получи и лентата на Брейди Корбет „Бруталистът“ - за най-добра мъжка роля, за най-добър саундтрак и за операторско майсторство

Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!

Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!

НЕБЕСНА ЧИТАНКА