Консултативният съвет за национална сигурност при президента на тема корупция по високите етажи на властта и мерки за справянето с проблема заседава с участието ни лидерите на всички парламентарни групи.
При Румен Радев са премиерът и шеф на ГЕРБ Бойко Борисов, председателката на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова, соцлидерката Корнелия Нинова, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, шефът на ПГ на ОП Волен Сидеров и Веселин Марешки от ВОЛЯ. Присъстват още главният прокурор Сотир Цацаров и вътрешният министър Младен Маринов, шефовете на ДАНС и на разузнаването, както и началника на отбраната. Тук са още финансовият министър Владислав Горанов, външната - Екатерина Захариева и началничката на кабинета и бъдеща посланичка в Израел - Румяна Бъчварова.
Отсъстват обаче представители на КПКОНПИ, които Радев сне доверието си заради Апартаментгейт. От комисията обаче трябваше да изнесат доклад за корупцията, но президентът не им отправи покана.
За първи път имаше и промяна на протокола на КСНС. Този път медиите не заснеха протоколно посрещането на участниците в КСНС от държавния глава в Гербовата зала, както е било винаги досега.
Още на влизане на "Дондуков" 2 соцлидерката Корнелия Нинова се обяви за нов антикорупционен закон и поде изненадващ поход срещу прокуратурата - в графата "мерки" срещу корупцията. Тя поиска ограничаване на правомощията на главния прокурор и съдебен контрол върху актовете на прокуратурата.
Соцлидерката влезе на КСНС подготвена с предложенията, а от БСП вече разкриха, че президентът свиквал КСНС именно по нейно искане. Президентът пък не покани на съвета никой от КПКОНПИ, която трябва да докладва по темата на заседанието - корупцията, като за вдъхновение за насрочването му послужи "Апартаментгейт".
Най-напред Нинова изказа пред медиите недоволство от сега действащия закон за борба с корупцията по високите етажи на властта.
"Първо е необходимо добър закон. Второ, 10-15 човека, които са независими от партии, които са сигурни срещу провокации от икономически кръгове, които да се даде възможност да провеждат този закон абсолютно безкомпромисно към всички. И третото е контрол върху изпълнението на закона", обяви водачката на БСП.
"Предлагам разговори в партиите и обществото,експертите за промяна в правомощията на главния прокурор и налагане на контрол върху актовете на прокуратурата, които досега не подлежат на такъв", отсече Нинова.
Тя щяла да предложи и правила за избор на двамата европейски прокурори, които трябва да работят в България. Рискували сме отново те да бъдат посочени "непрозрачно от определени кръгове".
Снимка: Канал 3
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."