Дори в своя залез комунистическият режим начело с Тодор Живков не се посвенява да убива и ранява хора, дръзнали да излязат на мирен протест срещу тоталитарната власт на БКП.
Това разкрива документ на Главно следствено управление на МВР-ДС от май 1989 г., който desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Проведени следствени действия във връзка с масови вълнения из средите на лица с възстановени български имена, подписана от началника на ГСУ – МВР-ДС ген. Костадин Коцалиев.
Документът осветява разпръскването на сила на мирните протести на български граждани от турси произход, които протестират срещу нарушените им човешки права през месец май 1989 г. – протести, останали в историята като т. нар. Майски събития.
Те започват на 20 май 1989 г. в селата Пристое и Климент, Варненска област, където около 5000-6000 мъже и жени с насила сменени имена по време на „възродителния процес” от 1985 г. се отправят на мирен протест в гр. Коалиново.
Те са разпръснати, като един от протестиращите умира (според следствието от сърдечна недостатъчност). Ранени са служители на реда.
На следващия ден в с. Тодор Икономово множество протестиращи около 2000 души влиза в стълкновение с властта, при което са убити двама от протестиращите и други 20 са ранени.
В документа са изредени и още подобни демонстрации в Дулово, село Ябланово – Бургаска област и Джебел – Хасковска област.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – смяната на имената – възродителният процес 1986-1990”, том 2, издание на Комисията по досиетата, 2013 г.
снимка: desebg.com
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,