Вие познавате историческите отношения между сърбите и албанците, между Сърбия и Косово. Ние преминахме през много тежки конфронтации и сблъсъци, но накрая съумяхме да постигнем нашата свобода и независимост. Това което е сега състоянието на Косово, като демократична и независима държава е напълно нормално да не отговаря на интересите на сръбските държавници, за които както вече стана дума, знаете каква е историята на нашите отношения. Днес Косово е демократична и независима държава, която спазва правата на малцинствата и се стреми към най-високи стандарти на демокрация. Това заяви пред ТВ Европа Емил Речица, зам.- председателят на парламентарната група на управляващата, най-голямата партия в Косово – Демократическата партия.
"Вие познавате последната резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която призова Белград и Прищина към преговори за решаване на този проблем, и в рамките на тези преговори достигнахме до общи заключения. В рамките на тези постигнати общи разбирания и заключения ние изразихме нашето намерение да бъдем един равноправен народ, който има пълното право да бъде част от ЕС, от общото европейско семейство, и да вървим заедно с нашите съседи от Сърбия по пътя към Европа без омраза и без спомен за дните, през които преминахме. И по тази причина г-н Марко Джурич трябваше официално да потърси разрешение от косовските власти, за да дойде на територията на Косово, тъй като той е ръководител на канцеларията за Косово в сръбското правителство. По тази причина тези дни, когато стана инцидентът с г-н Джурич, той не беше поискал и съответно не беше получил разрешение да посети Косово. Той обаче през цялото време се опитваше да оказва директно влияние върху депутатите от сръбската листа, сърбите, които подкрепят правителството в Косово, и вместо да помогне за решаването на проблеми той всъщност създаде проблеми, поради което се стигна и до конфликта. Заради това той беше спрян и върнат обратно в Сърбия. Той не за пръв път прави такова нарушение, той и друг път е влизал без разрешение на територията на Република Косово и не само това, ами и се е хвалил, че сръбската полиция и никой в Косово не може да го спре, тъй като той можел и без разрешение и с разрешение да влиза в Косово. Това е причината за инцидента, който възникна със задържането на г-н Джурич и за съжаление този инцидент доведе до ситуация, която може да дестабилизира Косово, но може да доведе и до забавяне за неопределено време на процеса на европейска интеграция, не само на Косово и на Сърбия, но и на останалите държави от Западните Балкани", смята той.
"Няма друг път и няма друга възможност освен диалог, ние знаем това и от нашия опит. Трябва да седнем и да започнем отново нашите преговори. Трябва да тръгнем отново заедно към Европа, въпреки че Сърбия е известна и с това, че е в състояние да подпише, каквото и да е, а когато въпросът опре до прилагане на подписани договорености тя да не ги прилага", категоричен е Речица.
"Президентът Вучич е в изключително тежка ситуация и той трябва да реши проблема с Косово, тъй като това е едно от ключовите условия на ЕС за интеграция на Сърбия в Съюза. Не може да продължава състоянието от 7 години насам да няма признаване между Белград и Прищина. Ако искаме да вървим заедно напред е необходимо да бъде постигнато такова споразумение, което да доведе до взаимно признаване между Сърбия и Косово. Това е част от добродетелите на големите политици - и на Дьо Гол, и на други големи политици в Европа, за да се решат големи проблеми са признавали неща, за които не са и сънували, че ще бъдат признати. Това е нещо което трябва не само г-н Вучич, но и сръбският политически елит да проумее", коментира той.
"Сърбите в Косово имат най-широка автономия, те имат гарантирани 10 места в парламента, имат вицепремиер, гарантиран в косовското правителство, имат двама министри. Вместо Белград да се съобразява с това и да работи за взаимно поддържане на тези права на демократична основа, се случва обратното. Белград инструментализира, опитва се да използва сърбите в Косово като инструмент за оказване на натиск върху правителството в Прищина за постигане на интереси на държавата Сърбия. Това е нещо, което е контрапродуктивно и води до конфликти. Колкото до това какво решение би приело Косово и би ли отстъпило от нещо, бих могъл да кажа, че за нас най-доброто решение, единственото адекватно европейско решение е в рамките на преговорите, които водим в Брюксел или тук на Балканите, да се стигне до взаимно признаване в края на краищата между Белград и Прищина. Сърбия и Косово да се признаят взаимно като две независими държави и заедно да тръгнем по пътя към ЕС", заяви Речица.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства