„Не разбирам защо се допусна да се стигне до там, че Кипър да блокира санкциите на ЕС срещу режима на Лукашенко, след като предварително можеше да се проведат разговори и да се договори този разговор за казуса с Анкара отделно. Казусите са изключително различни, защото беларуският народ гласува и си избра президент, който в никакъв случай не е Лукашенко. ЕС много добре знае това и може да се докаже. Беларуският народ, който е на улицата и иска да махне узурпатора си, трябва да бъде подкрепен от Обединена Европа и това е изключително важно. ЕС държи малко от малко на ценностите, върху които е стъпил. Бързината на реакциите в случая е от изключително значение. Аз съм убеден, че санкциите срещу режима на Лукашенко ще бъдат приети. Дори това да се случи след две седмици, ще бъде загубено ценно време“. Това заяви бившият външен министър Даниел Митов в предаването „Свободна зона с Георги Коритаров“ по ТВ Европа.
„Казусът между Гърция и Турция за териториалните води, изключителните икономически зони и спорът за газовите находища ще тече с години. Подобни преговори текат с десетилетия. Германското председателство на ЕС свърши прекрасна работа, като осигури платформа за модерация за този разговор. Станалото – станалото. Въпросът за мен е какво става оттук нататък и България да артикулира разликата между двата казуса. Ако не го е направила, да положи усилия и да говори с кипърското правителство, за да обясни ситуацията“, каза още Митов.
„В момента България влезе във фокуса на обективите на останалите европейски медии заради протестите. Определени журналисти започнаха да дълбаят в български казуси. Немското издание „Шпигел“ е само парче от пъзела. Случаят с Абдула Бююк трябва да бъде изясняван. Ако няма позиция от българска страна, трябва да си признаем, че има допуснати български грешки", допълни бившият външен министър.
„Върху мен не е имало натиск страната ни да признае ФЕТО на Гюлен за терористична организация. Не мога да говоря за премиера какви разговори е водил. Моят профил винаги е бил за промотиране на демократични практики и права на човека. За мен е било трудно да приемам отстъпления. Като гледам как се държи ЕС по отношение на Русия и на Владимир Путин, както и на други канибалски режими, за мен е трудно да приема, че Европа не може ясно да си стъпи върху ценностните фундаменти и да начертае разделителни линии между онзи свят, който все повече се връща към пещерите", коментира Даниел Митов.
България
ЕС трябва да сложи разделителни линии между демократичния свят и канибалския режим на Путин, който се връща към пещерите
Даниел Митов
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."