25 Ноември, 2024

Кремъл злорадства: Преговорите между Тръмп и Ким в Ханой май са се провалили

Кремъл злорадства: Преговорите между Тръмп и Ким в Ханой май са се провалили

Дмитрий Песков

Кремъл заяви, че преговорите на срещата на върха между САЩ и КНДР във Виетнам изглежда са се провалили, защото двете страни не са били склонни на компромиси и отстъпки, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Преговорите между президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на Северна Корея Ким Чен-ун завършиха днес два часа по-рано от предвиденото, след като страните не успяха да постигнат споразумение.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред журналисти, че Москва е окуражена от факта, че преговорите не са се провалили напълно. Той обаче изрази съжаление, че не е имало "малки стъпки" и гъвкавост, които биха помогнали за постигане на известен напредък. Песков посочи, че севернокорейската ядрена програма е сложен проблем, който "не е възможно да бъде решен отведнъж".

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви днес на брифинг, че Москва подкрепя нагласата на Вашингтон и Пхенян да продължат диалога, който трябва да бъде подкрепен от практически стъпки един към друг. "Оценяваме положително нагласата на президента на САЩ и председателя на Държавния съвет на КНДР за продължаване на американско-севернокорейския диалог. Убедени сме, че той трябва да бъде подкрепен от реални практически стъпки един към друг и да се развива на основата на компромисен подход с изходна точка - създаване на атмосфера на доверие", подчерта Захарова, цитирана от ТАСС.

След телефонен разговор с американския държавен глава японският министър-председател Шиндзо Абе каза днес пред журналисти, че Токио поддържа позицията на президента Тръмп на срещата му с Ким, тъй като стопанинът на Белия дом не е направил отстъпки по пътя към денуклеаризация на Корейския полуостров, предаде ТАСС.

"Воден от твърдата си решимост да осъществи денуклеаризация, Тръмп не направи лесно отстъпки. Подкрепяме решението на Тръмп", каза Абе. Пред журналисти Абе наблегна на това, че икономическите санкции срещу КНДР трябва да останат в сила, за да се оказва натиск върху изолираната държава да се откаже от ядрените си оръжия, предаде ДПА.

Политическият анализатор от Токио Минору Морита посочи, че решението на Тръмп да не прави отстъпки е позволило на Абе да не изпадне в затруднено положение. Абе се изкачи по политическата стълба с остри критики срещу КНДР за ядрените й оръжия и ракетни програми и като повдигна въпроса за японците, отвлечени от севернокорейски агенти преди десетилетия. Критици на японския премиер казват, че правителството на Абе е увеличавало значително разходите за отбрана с мотив за военната заплаха от Китай и КНДР.

Япония твърди, че 17 нейни граждани са били отвлечени от Северна Корея през 70-те и 80-те години на миналия век. Петима от тях бяха върнати живи на Япония през 2002 г., след среща между министър-председателя Юничиро Коидзуми и покойния севернокорейски лидер Ким Чен-ир, бащата на Ким Чен-ун.

Токио се опитва да върне и останалите похитени японци, но при управлението на Абе има малък напредък по въпроса. Абе съобщи, че Тръмп и Ким са обсъдили този проблем вчера и, че ще трябва да се срещне лично с Ким, за да го разреши.

"Категоричен съм, че трябва да се срещна с председателя Ким", каза Абе, цитиран от Ройтерс. Абе заяви, че Япония няма да нормализира дипломатическите връзки с Пхенян или да предоставя икономическа помощ, докато Северна Корея не даде пълна информация за всички отвлечени и не върне тези от тях, които са още живи.

Пекин заяви след срещата Тръмп-Ким, че САЩ и Северна Корея трябва "да извървят своята половина от пътя", предаде Асошиейтед прес. Говорителят на китайското външно министрество Лу Кан каза днес на редовен брифинг, че през последната година ситуацията на Корейския полуостров е претърпяла значителен "обрат", "трудно постигнат резултат", който си струва да бъде ценен. Лу посочи, че САЩ и КНДР се се върнали на правилния път, водещ към политическо решение, което е "единственият изход".

Китайският външен министър Ван И каза днес на гостуващия в Пекин севернокорейски зам.-външен министър Ни Кил-сон, че трудностите в американско-севернокорейските преговори са неизбежни, но Китай се надява, че двете страни могат да продължат диалога си, предаде китайската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс.

Южнокорейското президентство изтъкна, че американският държавен глава е изразил съжаление от провала на срещата му с Ким, но и "твърда" решимост да продължи преговорите, предаде АП. От президентството в Сеул съобщиха, че Тръмп е провел телефонен разговор с президента Мун Дже-ин и го е информирал за подробности от преговорите. Мун е насърчил Тръмп да продължи усилията си за постигане на "исторически подвиг, като намери изход от последната надпревара в света, останала от времето на Студената война".
Сподели:

Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ

17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота

Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина

Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция

Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния 

Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души, над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес