От КРИБ изпратиха писмо до акад. Николай Денков, министър-председател на република България, с молба за спешна среща във връзка с въвеждане на минимален допълнителен данък в България със законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане № 49-302-01-68, внесен на 7.11.2023г. от МС.
Напът сме да загубим основно конкурентно предимство, а именно данъчното облагане. Благодарение на него имаме присъствие на големи международни компании. Това заяви Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ.
"Ние много преди 12 извървяхме целия път и няколко пъти се опитахме да участваме в Комисията по финанси, където се обсъжда темата, по всякакъв начин се опитаха да не ни дадат думата, но в крайна сметка ни чуха, въпреки че гласуването бе друг ден. Все още нямаме отговор от премиера", добави той.
Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България заяви, че са работили много, за да дадат техните предложения.
"Обезпокоени сме от повишаването на данъчната основа. Има достатъчно инструменти в законодателството, които могат да се използват, за да може това въвеждане да бъде облекчено. Стратегическата цел на Американската търговска камара е да бъде подобрен икономическият климат в страната. Една от силните страни на България е данъчната основа. Данъчната система трябва да остане такава, каквато е, за да се съхрани това предимство.То представя страната в една положителна страна. България предприема едно агресивно и категорично решение, дори повече от останалите страни в ЕС, и това предава един негативен сигнал към инвеститорите. Има два начина - увеличаване на данъчната ставка и увеличаване на икономическия растеж. Ние дълбоко вярваме, че вторият подход е по-устойчивият. Доста необичайна е тази ситуация за нас, обединаваме се и с другите търговски камари, за да бъдат чути нашите послания", каза Маркет.
Кирил Домусчиев, подуправител на КРИБ заяви, че са направили всичко възможно.
"КРИБ не е против 15% данък, но е против, че ние ще сме единствената държава в ЕС, която няма да прави изключения. Бизнесът не бе чут, стигнахме до там да убеждаваме Бюджетната комисия. Имаме сериозни притеснения какво ще се случи днес при второто гласуване, исканията на бизнеса са аргументирани. Искаме да се запази инвестиционната среда и бизнес климата. Ако нашите искания не бъдат чути, ще видим какво ще предприемем. Бизнесът е този, който пълни хазната, явно много полтици това не го разбират, а си мислят, че парите идват от някъде си и те трябва да ги харчат. Трябва да се създават условия, за да се прави бизнес - тогава ще расте икономиката, а с вдигането на данъците и взимането на заеми - ще тръгнем към гръцкия модел, който е лош пример. Ще видим какви действия ще предприемем", каза още той.
.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг