24 Ноември, 2024

Кристалина Георгиева: Не трябва да пропуснем шанса България да приеме еврото

Кристалина Георгиева: Не трябва да пропуснем шанса България да приеме еврото

Кристалина Георгиева

Защо ние искаме да консумираме политика, в чието формиране ние не участваме, попита тя

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева смята, че е реалистично България този път да влезе в еврозоната и посочва, че това е въпрос на политическа воля.

Аз смятам, че е възможно. Какво предстои - до септември месец, когато се актуализират анализите за България, ние все още имаме време да доведем инфлацията до нивата, на които тя трябва да бъде. Това значи правителствата дотогава да не инжектират в икономиката проинфлационни импулси. Ако ние покрием критериите, планът ще бъде изпълнен, казва тя в интервю пред БТА. Преди седмица тя бе избрана за нов 5-годишен мандат начело на фонда.

Посочва, че е добре за хората и за бизнеса да има подкрепа в трудни времена, но не е добре, ако тя се трансформира в по-висока инфлация. "Не само че не е добре за влизането на България в еврозоната, но и за българските граждани. Инфлацията е данък върху доходите на хората и особено по-бедната част от населението много страда от нея", обяснява тя.

Посочва, че въпреки предстоящите избори влизането в еврозоната е тема, по която има единство между политиците и България не трябва да пропуска този шанс, след като отлага темата вече два пъти.

"Ще повторя нещо, което съм казвала и преди - щом сме във валутен борд, ние консумираме паричната политика на Европейската централна банка. Не съм чула в Българя да има желание да се излезе от валутния борд. И тук идва въпросът - защо ние искаме да консумираме политика, в чието формиране ние не участваме", допълва Георгиева.

Тя също споделя мнението на мисията на МВФ, която бе в България през март, че е време плоският данък да бъде заменен с прогресивен. "Ние имаме успешни бизнеси, успешни хора - това е чудесно. Но това значи, че те могат да допринасят малко повече за качеството на работната ръка, за качеството на инфраструктурата, за страната си като цяло. Това ще бъде в интерес на техния бизнес и на качеството на техния живот", посочва Георгиева.

Анализира, че когато България прие плоския данък, това е било правилно решение, защото целта му е била парите да излязат "на светло". Посочва, че сега са налице "по-добри институции и не е нужно да привличаме парите да излизат на светло с 10-процентен плосък данък". Посочва, че по света диференциране на данъчната ставка се приема като правилно.

По темата с нагласата на централните банки по света да пристъпят към намаление на водещите си лихви Георгиева очаква това да става на различна скорост. "През следващите месеци ще станем свидетели как водещите централни банки най-вероятно ще следват различен път. Не е изключено да видим "Банк ъв Ингланд" и Европейската централна банка да тръгнат към сваляне на лихвите преди Управлението за федерален резерв на САЩ", казва тя. Причина за това са разнопосочните тенденции в отделните икономики.

Сподели: