Цялата архитектурна гилдия на Пловдив обявява “война” на местните общинари, които искат да превърнат уникалното Небет тебе в бутафорно пространство.
Днес специалистите от Камарата и Съюза на архитектите, археолози и реставратори се обединиха безпрецедентно в широк дебат по повод намерението на община Пловдив за тотална реконструкция на Небет тепе. Гилдията излиза с категоричното становище, че няма да допуснат може би най-ценното и все още неопетнено място в Пловдив да се превърне в тотална бутафория като "Кракра Пернишки". Има резонни съмнения, че ще се случи точно това, тъй като от сега е ясно, че ще се издигат гигантски кули и нови стени, детски атракциони и изкуствени зелени площи сред огромни количества бетон, които ще се излеят върху епохалното историческо наследство, превръщайки го в нещо като Дисниленд.
Излизаме с решение и ако администрацията не вслуша в нас- следва интелигентна война. Пловдив не трябва да допуска подобна намеса в културно-историческото наследство. С това ще затрием завинаги града си, единодушния са археолози, реставратори и архитекти.
По думите им вече се знае кой е архитектът на проекта – Юлий Фърков, както и цифрата за реализацията му – 3-4 милиона лева.
Още преди 7 века крепостните стени на Небет тепе са били руини. Възстановяването на крепостта на Небет тепе, от който и да е период, е невъзможно поради липса на доказателствен материал. А и не е необходимо, тъй като „реставрацията спира там, където започва хипотезата” според Атинската харта. А тук, по наше мнение, се залага изключително на хипотеза. Смятате ли, че Небет тепе ще продължи да е една от най-големите забележителности в Източна Европа след такава интервенция? Съмняваме се. Туристите ще започнат да заобикалят бетона на тепето. Те не търсят това. Пък и в България вече си имаме "Кракра Пернишки" и проекта чудо "Пещерата Леденика", казва арх. Антоанета Топалова пред сайта "Под тепето".
От гилдията на архитектите са убедени, че ако този проект се реализира, не само ще бъдат унищожени археологическите паметници от различни епохи, но и ще се скрие прекрасната гледка, която събира толкова много хора на тепето.
В същото време проект, за който те биха се застъпили е този на арх. Румяна Пройкова, който по чисто административни причини е закъснял, за да бъде входиран за одобрение и финансиране. В нейната идея се предвижда завършване на археологическите разкопки, консервация и експониране на запазените градежи със сигниране и информационно представяне на отделните строителни периоди. Целият терен да бъде ландшафтно оформен с ниска зелена растителност, така че да изпъкне археологията. Планира се още ограждане на силуетния крепостен комплекс и изграждане на туристическа инфраструктура - алейна мрежа, места за отдих и наблюдение, информационен пункт при входа на комплекса, малко кафе и санитарни възли и ефектно художествено осветление.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.