Оригиналът на Рибния буквар на Петър Берон е изчезнал от колекцията на Националния литературен музей и не може да бъде открит, разкрива директорката на музея Катя Зографова.
По-вероятно е да става дума за "ценно копие" на книгата, което се оказва, че липсва във фонда на музея при подготовката на експонати да пътуват в чужбина, уточняват от музея според информация на Нова ТВ.
Новината излиза на бял свят след разследване на OFFNews за политическо уволнение в музея на литературата по сигнал на Мариана Кирова - служителка на музея и кандидат за народен представител в листите на Реформаторския блок в 23 МИР София. В деня, в който Кирова е подала молбата си за отпуск, за да води предизборната си кампания, същата получила предупреждение за уволнение.
Политиката няма нищо общо, дори с Мариана сме близки приятелки. Причината е, че изчезна Рибният буквар, каза директорката на музея Катя Зографова.
Едва след като излязох в отпуска и получих предупреждението за уволнение, колеги започнаха да ми звънят, че Рибният буквар липсва. Как мога да отговарям за помещение, от което още 5-6 човека имат ключ, а аз съм в отпуск и няма как да знам какво става в музея, каза Мариана Кирова.
Независимо от предупреждението за уволнение тя ще се върне на работа, за да се проведе пълна инвентаризация на музея, за да бъде открита историческата книга, написана преди близо 200 години.
Подобна сага с Рибният буквар има и през 2009 година, когато мегаскандал разтресе възрожденски Котел. От местния историческия музей бе изчезнал оригиналът на Рибния буквар, написан от котленеца д-р Петър Берон. Вместо него бандити оставили менте.
“Да, така е. Оригиналът на Рибния буквар бе подменен с копие“, заяви тогава директорът на полицията в Сливен комисар Чавдар Божурски пред в."Стандарт". Той допълва, че заради скандалния факт е образувано досъдебно производство за кражба и за унищожаване на паметник на културата. Извършени са и претърсвания в домове на частни лица.
По думите на експерти оригиналният Рибен буквар има обозначения върху титулната страница. Тези маркери липсвали върху книгата, която в онзи момент е поставена във витрина в Котленския исторически музей. “Работим по случая активно“, казва комисар Божурски.
Междувременно става ясно, че специалисти в столицата са направили експертизи и доказали, че оригиналът на Рибния буквар го няма в музея.
Книгата на д-р Петър Берон може да се счита за безценна, твърдят специалистите. Ако букварът бъде продаден на ценители в чужбина, неговият собственик може да вземе милиони, категорични са историци.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.