Съпричастни към семейството на Гюзелев неговите колеги и приятели от “Щурците” и “Сигнал”, които веднага са предложили своята помощ и подкрепа. Спешно се събра и СОС, защото “щурецът” докрай бе общински съветник.
Министърът на културата Владо Пенев, който пръв изпрати съболезнованията си до семейството на Гюзелев. По негова инициативата и почти в движение парафира писмото на Кирил Маричков, с което се разпорежда знаменитият музикант да бъде погребан в Алеята на творците.
Поклонението пред Пеци Гюзелев ще се състои в неделя от 11 ч във фоайето на Столичната библиотека на пл. “Славейков”, на която директор е Михаил Белчев. Преди това музикантът ще бъде опят в Евангелската църква в “Люлин”.
Съзнавайки добре коварството на болеста до последно Петър Гюзелев живее в мир със себе си, с обичта на близките си хора и своите приятели, далеч от всякаква суета. Месеци преди да почине, той ни е завещал своята доброта и мъдрост:
"Смъртта не е радостно събитие, но трябва да я приемем като нещо нормално. Да успокоим семейството, което се тревожи, да дадем пътя, по който близките да продължат. А не да гледам само себе си и да оставя хаос. Трябва да погледнем важните, истинските неща - да се срещнем с децата си, с приятелите, които ще продължат този живот, и да им кажем:
“Не се тревожете. Учете се да бъдете честни. Аз поне се опитах да живея последните 18 години така, след като повярвах истински в Бог. Продължете този живот, включете се в промяната на света, не гледайте само личните си интереси, подайте ръка на нуждаещи се.”
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.