24 Ноември, 2024

Почина нобеловият лауреат Гюнтер Грас

Почина нобеловият лауреат Гюнтер Грас

Нобеловият лауреат за литература Гюнтер Грас почина на 87 г., съобщиха световните агенции. Германският писател, поет, драматург и публицист е починал в болница в Любек.

Грас си спечели световна слава във всяка артистична форма, в която се беше впуснал - от поезия до драма и от скулптура до графично изкуство. Но тази слава дойде след първия му и най-известен роман „Тенекиеният барабан"(1959), разказващ за мрачните години на нацизма и как едно общество може да падне в капана на насилието и тоталитаризма. 40 години по-късно той беше удостоен с Нобелова награда за литература.

При разпадането на съветския блок в края на 80-те години той се обявяваше за запазване на двете германски държави с аргумента, че обединена Германия отново ще стане войнстваща страна. Пишейки речи на германския канцлер Вили Бранд, Грас никога не се e страхувал да използва популярността си да води кампания за мир и против обединението на Германия.

Роденият през 1927 г. в Данциг (днешният полски град Гданск) в немско-полско семейство, Гюнтер Грас е автор на произведения като "Котка и мишка" (1961),"Кучешки години" (1963), "Местна упойка" (1969), "Из дневника на един охлюв" (1972), "Калканът" (1977), "Плъхката" (1986), "Моето столетие" (1999),"Рачешката" (2002), автобиографичната книга "Да люспиш лука" (2006) и други. За мнозина писателят бе гласът на цяло поколение германци, израснали по време на войната и носещи вината на родителите си за зверствата на нацистите

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.