В момента активно работим по организацията на изложбата в Европейския парламент, в рамките на която ще покажем безценни експонати от Варненското златно съкровище. С осигуряването на държавна гаранция за експозицията правителството не просто даде ход на необходимите процедури, а на практика подкрепи инициативата за популяризиране на уникалното ни историческо наследство в Брюксел.
Това коментира евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев по повод решението, с което Министерският съвет отпусна 30 000 лв. за временна експозиция от движими културни ценности в сградата на Европарламента, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.
Осигуряването на държавна гаранция е общоприета европейска практика. Експонатите от фонда на Регионалния исторически музей – Варна, които предстои да бъдат представени в Брюксел в периода от 12 до 16 октомври тази година, са част от Варненския халколитен некропол. „Като варненец съм горд, че морската ни столица има изключително културно-историческо наследство, с което може да удиви света. Убеден съм, че изложбата в Европарламента е прекрасен шанс за реклама за страната ни в сърцето на Европа. Благодаря на премиера Бойко Борисов и на министъра на културата Вежди Рашидов, че подкрепиха каузата и лично се ангажираха с реализацията й”, посочи Емил Радев, който е инициатор на експозицията и дейно участва в организирането й съвместно с Регионалния исторически музей. Най-старото обработено злато в света от Варненския халколитен некропол ще блести цяла седмица в Европейския парламент. Изложбата ще бъде подредена във фоайето на третия етаж. Предвижда се за Брюксел да заминат ценните находки от двата най-богати гроба от некропола - 4 и 36.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.