Според нея по цялото трасе От Сарафово до Несебър има известни археологически паметници, които все още не са проучени. Това е причината работата на пътя де се следи от специална комисия, назначена от общината, в която има археолог от бургаския музей. Той наблюдава и разкопките от другата страна на пътя – до брега на Сарафово, които са били затиснати от свлачище.
За разкриването на археологическите структури вече са уведомени инспекторите за опазване на паметниците към Министерството на културата и строителните работи са спират, докато бъде проучена находката.
Според Цоня Дражева става въпрос за същата римска вила от II-III век , част от която беше открита от доц. д-р Людмил Вагалински през това лято. В близост има раннохристиянска църква или параклис и аязмо, датирани от IV-VI век, които бяха разкрити след голяма морска буря през февруари.
По време на ремонтните работи на пътя са открити цветна мозайка в пет цвята, ритуално вкопана пред апсидата на храма, както и останки от стенописи - изображения на светци и гръцки надписи, които в момента се реставрират. В параклиса са вградени дялани блокове, взети вероятно от представителна антична сграда. Запазена е олтарна маса. Открити са находки за извършени две погребения, което показва, че мястото е било много почитано.
Според ръководителя на археологическата мисия доц. д-р Людмил Вагалински има данни, че през ХII век храмът е бил разрушен, а на негово място е построен малък параклис с аязмо, откъдето някога е извирала вода с лековити и чудодейни свойства. И в момента на мястото е открита вода, проба от която е дадена за изследване.
При разкопките в Сарафово бяха разкрити и стени от голяма римска сграда от II-III век, пише Burgasnews.com. Тепърва ще се проучва нейното предназначение, като за момента предположенията са тя да е била римска вила (рустика), пътна станция, храм или сграда с военно предназначение. За наличие на масивни сгради археологическият екип е имал предложения още при откриването на бъркало за хоросан на мястото на разкопките.
Възможно е откритието сега да е точно тази постройка. „Това означава, че този обект всъщност е доста голям и работата по него ще продължи в по-различни мащаби занапред. Нашата основна грижа на този етап е да спрем разширението на пътя, за да съхраним това, което се откри, след което ремонта да продължи”, каза доц. Цоня Дражева.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.